SIMATIC IPC 677D

SIMATIC IPC 677D to wysokiej wydajności komputer przeznaczony do najbardziej wymagających aplikacji wizualizacji. Jego nowoczesny design i dostosowanie do pracy w trudnych warunkach sprawiają, że jest rozwiązaniem idealnym dla każdejaplikacji przemysłowej.
Komputer dostępny jest w trzech rozmiarach z szerokokątną szklaną matrycą odporną na zarysowania: 15”, 19” (rozdzielczość HD Ready) i 22” (rozdzielczość Full HD). Każdy rozmiar jest dostępny w dwóch wykonaniach: z matrycą dotykową (singiel touch) i wielopunktową (multitouch). Wydajność komputerów może być skalowalna w zależności od wymagań aplikacji, jednak wszystkie opcje są najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi firmy Intel, z którą firma Siemens współpracuje już na poziomie rozwoju poszczególnych produktów. Od procesorów Celeron G1820TE dla aplikacji prostszych, przez procesory Core i3-4330TE, aż po najnowszą technologię procesorów Xeon E3-1268Lv3, którą do rozwiązań przemysłowych jako pierwszy wprowadził Siemens. Możliwości IPC 677D można rozszerzyć np. przez wybór wersji z dyskami w macierzy RAID1, co zwiększy bezpieczeństwo danych i niezawodność pracy lub przez zastosowanie dysków SSD zwiększyć jego wydajność.

Multitouch to funkcjonalność wkraczająca do świata rozwiązań przemysłowych dzięki jej niesamowitej powszechności w życiu codziennym. Ma ona ułatwić i usprawnić pracę operatorom urządzeń HMI dzięki stosowaniu funkcjonalności, których używają na co dzień w smartfonach i tabletach. IPC 677D z multitouchem obsługują podstawowe gesty takie jak zoom dwoma palcami, przewijanie listy np. alarmów i szybkie przewijanie listy za pomocą dwóch palców, obracanie obrazów czy obiektów trójwymiarowych, przesuwanie ekranu synoptycznego pojedynczym palcem. Dodatkowo koncepcja multitouch została wzbogacona przez takie możliwości jak logowanie użytkowników za pomocą gestów zamiast podawania loginu i hasła, dostęp do ekranu nawigacyjnego poprzez przeciągnięcie w dół dwoma palcami na dowolnym ekranie aplikacji, który pozwala na przejście do dowolnej synoptyki. Podobnie przeciągnięcie w lewo dwoma palcami umożliwia szybki dostęp do ustawień systemu operacyjnego.

Komputery z matrycami Multitouch zostały dostosowane do wymagań przemysłowych przez funkcjonalności takie jak: automatyczne wykrywanie procedury czyszczenia matrycy (brak konieczności wyłączania systemu wizualizacji), wykrywanie przypadkowego dotknięcia matrycy, ciągłość pracy przy oparciu się operatora o ekran (np. drugą ręką lub ubraniem), możliwość prawidłowej pracy nawet przy zabrudzonym ekranie. Operator komputera może pracować zarówno gołą dłonią jak i w rękawiczkach. Matryca rozpoznaje do pięciu palców jednocześnie, więc można niektóre funkcje zastrzec dla operacji oburęcznej – przykładowo wprowadzanie newralgicznych parametrów może być możliwe tylko przy jednocześnie wciśniętym przycisku na przeciwległej krawędzi ekranu.

Konkurs Produkt Roku 2014