Silniki indukcyjne są odporne na zawirowania w przemyśle

11 października 2004 r.

Jak podaje firma konsultingowa IMS Research, specjalizująca się w badaniach automatyzacji, silniki indukcyjne nie są najbardziej błyskotliwymi produktami w sektorze przemysłowym, ale ich wkładu w systemy automatyzacji fabryk nie można nie docenić. Te przemysłowe silniki napędowe, zachowując tradycyjną architekturę, w dalszym ciągu stanowią rynek pokaźnych rozmiarów. W rzeczywistości według najnowszych danych IMS wartość niskonapięciowego segmentu tego rynku w Europie, na Środkowym Wschodzie oraz w Afryce (EMEA) wynosi około 1,7 mld USD.

Światowy rynek silników indukcyjnych jest jednym z najbardziej stabilnych w sektorze urządzeń końcowych. Nawet w ciągu ostatnich dwóch lat, które dla wielu innych produktów były bardzo trudnym okresem, liczba sprzedawanych silników utrzymywała się na stałym poziomie, a w obrębie EMEA utraciła zalewie 2,5% wartości. Ważnym czynnikiem, który przyczynia się do dobrej ogólnej kondycji tego rynku, jest wysoki stosunek wymienianych każdego roku silników. Wymiany urządzeń w znacznym stopniu zabezpieczają ten rynek przed wahaniami, których doświadczają inne segmenty rynku maszyn i urządzeń przemysłowych.

IMS dodaje, że duże silniki w obudowach IEC, obejmujące wielkości od IEC 80 do IEC 500, generują znaczną część przychodów tego segmentu rynku. Szacuje się, że w najbliższych pięciu latach sektor ten pozostanie głównym źródłem przychodów.