Siemens zmodernizował walcownie

    Siemens zmodernizował dwie walcownie drutu należące do holdingu BGH Edelstahlwerke GmbH – we Freital i w Katowicach. Wymieniono sterowanie linii walcowniczej i instalacji chłodzenia. W obu zakładach zastosowano systemy oparte na sterownikach SIMATIC S7 i systemie SIROLL LR, które umożliwiły uproszczenie procesu produkcji i jej uelastycznienie.

    Linia walcownicza wykorzystywana w Katowicach została dostarczona przez Siemensa w roku 1998. Przy modernizacji można więc było wykorzystać np. dotychczasowe sekcje zasilania, podłączając do nich nowe jednostki sterowania napędami. Wiele elementów linii otrzymało nowe sterowniki SIMATIC-S7. Wymieniono także oprogramowanie sterujące i zastosowano nowy system SIROLL LR.

    Modernizację przeprowadziły oddziały Siemens Metal Technologies z Linzu i Erlangen oraz krakowski oddział Siemens I MT. Prace modernizacyjne trwały rok, ale były prowadzone w większości równolegle z produkcją. Konieczne dla procesu uruchomienia nowych elementów zatrzymanie produkcji trwało tylko 3 tygodnie.

    We Freital specjaliści z krakowskiego biura Siemensa I MT odpowiadali za zaprojektowanie, oprogramowanie i uruchomienie systemów automatyki bazujących na SIROLL LR. W Katowicach projekt modernizacji został pozyskany, przygotowany oraz w pełni zrealizowany przez krakowski oddział Siemensa I MT przy współpracy specjalistów z Niemiec.

    Holding BGH Edelstahlwerke GmbH jest średniej wielkości producentem stali, skupiającym siedem niezależnych zakładów produkcyjnych w Niemczech i w Polsce. Centrala mieści się we Freital w Saksonii w Niemczech.