Siemenszdobył kontrakt w Dusseldorfie

Siemens zbuduje w Dusseldorfie elektrownię gazowo-parową o mocy elektrycznej blisko 600 MW. Elektrownia zostanie zbudowana w okolicach portu rzecznego Lausward w Dusseldorfie. Zamówienie na gazowo-parową elektrownię z upustem na cele ciepłownicze zostało złożone przez Stadtwerke Dusseldorf. Wielkość zamówienia, które obejmuje wybudowanie elektrowni w formule pod klucz oraz długoterminową umowę serwisową opiewa na około 0,5 mld euro. Zasadniczym elementem elektrowni jest turbina gazowa Siemensa generacji H. Łącznie z turbiną parową, elektrownia w Dusseldorfie osiągnie moc elektryczną około 595 MW.

– Potrzebujemy bardziej elastycznych i wysokosprawnych elektrowni, które mogą natychmiast włączyć się do systemu, aby wypełnić lukę powstałą w wyniku mniejszej podaży energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Ma to ogromne znaczenie dla Niemiec. Nowoczesne układy gazowo-parowe mają istotny wkład w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej oraz stabilność sytemu energetycznego. Ich gotowość operacyjna musi być stosownie wynagradzana przez rynek, w przeciwnym razie te niezwykle potrzebne inwestycje nie będą w Niemczech realizowane – ostrzegł Roland Fischer, dyrektor generalny Branży Fossil Power Generation w sektorze energetycznym koncernu Siemens.

W elektrowniach podobnych do tej w Dusseldorfie, gorące gazy wylotowe z turbiny gazowej służą do wytwarzania w kotle odzysknicowym pary, która napędza turbinę parową. Obie turbiny przekazują energię kinetyczną do generatora, który produkuje energię elektryczną. Efektywność wykorzystania paliwa, a tym samym ilość uzyskanej energii elektrycznej są znacząco zwiększone, dzięki zastosowaniu kombinowanego układu gazowo-parowego. W elektrowni Lausward ciepło pozostałe po zakończeniu wytwarzania w procesie gazowo-parowym zostanie wykorzystane w miejskim systemie ciepłowniczym.

www.wnp.pl