Siemens – Nowe panele operatorskie SIMATIC HMI Comfort Line

Siemens rozszerzył swoją ofertę paneli operatorskich Simatic HMI o zupełnie nową serię urządzeń oferujących wysoką wydajność oraz rozbudowaną funkcjonalność w zakresie wymagających zadań wizualizacji. Simatic HMI Comfort Panels są dostępne w wersjach z ekranami dotykowymi lub z klawiaturą membranową i są oferowane z wyświetlaczami panoramicznymi przekątnej 4", 7", 9" i 12". W okresie późniejszym seria Comfort zostanie wzbogacona o urządzenia o przekątnych 15" do 22", które znajdują się obecnie w fazie testów. Rodzina Comfort Panels jest konfigurowana za pomocą oprogramowania Simatic WinCC V11, które wchodzi w skład nowego pakietu Totally Integrated Automation Portal.
Simatic HMI Comfort Panels zostały zaprojektowane do stosowania w trudnych warunkach przemysłowych i są wyposażone w jasne, wysoko-kontrastowe kolorowe wyświetlacze panoramiczne z podświetlaniem LED. W porównaniu do konwencjonalnych wyświetlaczy, oferują one nawet o 40% większy obszar wizualizacji, tym samym ułatwiają rozbudowę opcji wyświetlania, nawet w zakresie złożonych diagramów synoptycznych.
Nowa seria Simatic HMI Comfort Panels uzupełnia już istniejącą rodzinę Simatic HMI Besic Panels, obejmującą panele przeznaczone do aplikacji o niższej wydajności. Podświetlanie LED nowych urządzeń Comfort Panels jest regulowane w 100%, co oznacza nie tylko oszczędność energii, ale również pozwala zwiększyć jasność wyświetlacza w celu adaptacji do panujących warunków otoczenia, co jest bardzo istotne na przykład w aplikacjach morskich. Dodatkowo, zużycie energii może być także ograniczone dzięki zastosowaniu ustandaryzowanego protokołu Profienergy.
Dzięki tej funkcjonalności istnieje możliwość centralnego wyłączenia urządzeń, które nie są dłużej wymagane oraz na rejestrację odczytów zużycia energii. Także same wyświetlacze nowych urządzeń, w celu oszczędności energii, mogą być wyłączane podczas krótkich postojów. Wysoka wydajność Comfort Panels zapewnia bardzo szybkie odświeżanie synoptyk umożliwiając operatorom szybka reakcję na zaistniałą w procesie sytuację lub stan. Wszystkie Simatic Comfort Panels posiadają interfejsy do sieci Profinet i Profibus, jak również port USB do podłączania urządzeń peryferyjnych. Simatic Comfort Panels, dzięki dwóm kartom SD, oferują pełną ochronę przeciw zanikom napięcia i to bez dodatkowych bezprzerwowych zasilaczy (UPS). Takie ochrona zabezpiecza nie tylko dane w pamięci wewnętrznej, ale także archiwa oraz receptury, w przypadku awarii zasilania.
Nową cechą nowych urządzeń jest opcja systemowej diagnostyki współpracująca ze sterownikami Simatic. Dane diagnostyczne, poprzednio do odczytu których wymagany był programator, mogą być obecnie odczytywane bezpośrednio poprzez Simatic Comfort Panels. Projekty aplikacji nowych urządzeń mogą być wgrywane poprzez Profinet, Profibus lub standardowy kabel USB. Wszystkie ustawienia urządzeń są w prosty sposób ustawiane podczas konfiguracji, co pozwoli uniknąć potrzeby dokonywania dodatkowych ustawień bezpośrednio na urządzeniu i co za tym idzie, uprości procedurę konfiguracji. Wszystkie dane są zapisywane na karcie systemowej, która jest umieszczona w urządzeniu, i która może być wykorzystywana do bezproblemowego transferu projektu. Wygląd panela czołowego urządzeń z klawiaturą membranową odpowiada ułożeniu klawiszy stosowanemu w telefonach komórkowych, co zapewnia intuicyjne i szybkie wprowadzanie danych.
Wszystkie klawisze funkcyjne posiadają podświetlanie LED. Sygnały wizualne operowanych klawiszy zapewniają dodatkowe wsparcie dla operatora, a ?klik" naciskanych klawiszy zapewnia właściwą informację zwrotną o podjętej czynności. Urządzenia posiadające ekran dotykowy mogą być instalowane zarówno w położeniu poziomym, jak i pionowym, co pozwala na aplikację w systemach, w których mamy ograniczoną przestrzeń montażową. Panele z rodziny Simatic Comfort Line wyposażone w ekrany o przekątnej 7" i więcej posiadają trwałe aluminiowe obudowy. Cała rodzina Comfort Panels posiada certyfikaty zezwalające na pracę w obszarach zagrożonych wybuchem oraz certyfikaty morskich towarzystw klasyfikacyjnych.