Siemens dostarczy turbiny do elektrowni na Morzu Północnym

  Siemens dostarczy 97 turbin wiatrowych oraz będzie świadczył usługi serwisowe przez okres pięciu lat. Firma po raz pierwszy dostarczy najnowsze turbiny o mocy 6 MW do dwóch morskich elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Północnym u wybrzeża Niemiec.

  Siemens otrzymał zamówienie od duńskiego koncernu DONG Energy na dostawy turbin wiatrowych do dwóch niemieckich morskich elektrowni wiatrowych. Firma dostarczy 97 turbin wiatrowych o mocy 6 MW i średnicy wirnika 154 metry. Całkowita moc elektrowni Gode Wind 1 i 2 wyniesie 582 MM, to tyle, ile wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych około 600.000 gospodarstw domowych.

  Elektrownie Gode Wind 1 (252 MW) i Gode Wind 2 (330 MW) zbudowane zostaną w pobliżu wyspy Juist na Morzu Północnym, w odległości około 45 kilometrów od wybrzeży Niemiec. Głębokość morza wynosi w tym miejscu około 34 metry. Po raz pierwszy w Niemczech Siemens dostarczy swoje nowe turbiny wiatrowe o mocy sześciu megawatów. Firma przez okres pięciu lat będzie świadczyć usługi serwisowe na potrzeby obydwu instalacji. Budowa elektrowni planowana jest w pierwszej połowie 2015 roku, a jej uruchomienie w drugiej połowie 2016 roku.

  Całkowita moc zainstalowanych do tej pory przez Siemensa morskich turbin wiatrowych wynosi 3,9 GW. Nowe zamówienia Siemensa na kolejne dostawy turbin wiatrowych dotyczą około 5 GW.

  Na terenie Niemiec Siemens dostarczył do tej pory turbiny wiatrowe do dwóch elektrowni morskich. Kolejnych sześć projektów będzie niebawem realizowanych.

  Koncern DONG Energy jest deweloperem, generalnym wykonawcą i operatorem elektrowni wiatrowych na morzu. Na zlecenie tej firmy Siemens dostarczył już turbiny wiatrowe dla elektrowni Borkum 1.

  Sprzedaż rozwiązań i usług dedykowanych energetyce wiatrowej jest częścią przyjaznej środowisku, zielonej oferty Siemensa. W 2012 roku obroty firmy związane ze sprzedażą proekologicznych rozwiązań wyniosły około 33 mld euro. Firmy, które zainstalowały produkty Siemensa, mogły ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla na poziomie około 330 mln ton, to tyle, ile łącznie emitują do atmosfery takie aglomeracje, jak Berlin, Delhi , Hongkong, Istambuł, Londyn, Nowy Jork, Singapur i Tokio.