Siemens dostarczy 29 turbin wiatrowych dla PEP w Polsce

  Spółka Polish Energy Partners (PEP) wybrała turbiny wiatrowe Siemensa dla swoich dwóch projektów farm wiatrowych w północnej Polsce o łącznej mocy 66,7 MW. Jak wcześniej informowała PEP, łączna wartość kontraktu to ponad 332,6 mln zł.

  Dostawy i budowa turbin dla jednej z farm rozpocznie się w maju 2014 i obejmie 18 turbin SWT-2.3-108 Siemensa. Każda z nich o mocy 2,3 MW. Farma o łącznej mocy 41,4 MW rozpocznie swoje działanie jesienią 2014 roku.

  Drugi z projektów będzie wykorzystywał 11 turbin tego samego typu. Dostawy dla farmy, której całkowita moc osiągnie 25,3 MW, rozpoczną się również w maju 2014, zaś jej funkcjonowanie rozpocznie się wraz z końcem lata tego samego roku.
  Wraz z uruchomieniem obu farm wiatrowych Siemens rozpocznie ich serwisowanie. Firma będzie odpowiedzialna za ich utrzymanie i serwis przez okres pięciu lat.

  Dla tych projektów zostaną po raz pierwszy w Polsce wykorzystane turbiny o średnicy rotora wynoszącej 108 metrów, zainstalowane na wysokości 115 metrów ponad poziomem gruntu. Dzięki tym rozwiązaniom farmy mogą działać jeszcze bardziej efektywnie, wytwarzając więcej. Turbiny Siemensa o mocy 2,3 MW są wykorzystywane w Polsce od 2009 roku. W całym kraju pracuje łącznie 65 tych przekładniowych turbin.

  Łączna moc obu farm wiatrowych osiągnie 66,7 MW i pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne około 43 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce ograniczając jednocześnie roczną emisję dwutlenku węgla o 140 tysięcy ton.

  – Jesteśmy zadowoleni, że nasze doświadczenie i sprawdzone rozwiązania przekonały firmę PEP do wyboru Siemensa. Dzięki temu będzie to dla nas kolejny wkład w rozwój ekologicznych metod wytwarzania energii w Polsce. Te projekty pozwolą wzmocnić naszą pozycję jako odpowiedzialnego partnera i lidera technologii w obszarze energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Paweł Przybylski, dyrektor Siemens Wind Power w Polsce.