Firma Dunkermotoren z Bonndorf(Niemcy) od ponad 60 lat specjalizuje się w produkcji bezszczotkowych silników prądu stałego i przemiennego oraz przekładni, hamulców i akcesoriów do silników. Jako producent ponad 3 milionów napędów rocznie, firma Dunkermotoren postawiła na współpracę z równie wiarygodnym partnerem ? TOX? PRESSOTECHNIK.
Dunkermotoren poszukiwał efektywnego rozwiązania, pozwalającego na precyzyjne wtłoczenie kół zębatych na wały silników. Od jakości tej operacji bowiem zależy dokładność całego układu napędowego, a co za tym idzie wysoka jakość wyrobu końcowego. Montaż obu elementów nie sprowadza się wyłącznie do osadzenia koła na odpowiednią pozycję wału przy użyciu założonej siły. Konieczna jest stała kontrola procesu oraz reagowanie na zmienne parametry, mogące być następstwem różnic w tolerancji oraz geometrii elementów. Spełnienie wszystkich oczekiwań klienta wymagało zmodyfikowania standardowej oferty TOX? PRESSOTECHNIK, który za punkt honoru postawił sobie podołać postawionemu przez kontrahenta zadaniu i zbudować specjalny serwonapęd oraz skonstruować prasę, która pozwoli sprostać oczekiwaniom klienta.
Modyfikacja standardowej oferty pozwoliła radykalnie skrócić czas projektowania i produkcji komponentów, gdyż większość podzespołów jest dostępna z ciągłej produkcji TOX? PRESSOTECHNIK. Sercem maszyny stał się serwonapęd liniowy TOX?-ElectricDrive, zbudowany w oparciu o bardzo precyzyjną śrubę toczną, po której porusza się nakrętka z przekładnią planetarną. Śruba połączona jest za pomocą sprzęgła z serwosilnikiem elektrycznym oraz resolverem. Cała konstrukcja zamknięta jest w korpusie, na którym zamontowano dwa przetworniki tensometryczne, mierzące odkształcenie w czasie skoku roboczego. Kompaktowa zabudowa redukuje koszty montażu i obsługi, a precyzyjny układ śruba-nakrętka w połączeniu z przetwornikami siły umożliwia kontrolę parametrów roboczych oraz natychmiastową detekcję wadliwych wyrobów. Integralną częścią dostawy jest kontroler oraz specjalnie napisane, autorskie oprogramowanie TOX?SoftWare. Pracujący w środowisku Java program, pełni z jednej strony funkcję programatora posuwu napędu a z drugiej systemu monitorowania procesu. W jednym cyklu roboczym siłownik może wysuwać się z różnymi prędkościami oraz siłami nacisku, dostosowując się do zmiennych warunków procesu, tym samym gwarantując produkcję zgodnych wyrobów i eliminację wadliwych. Po modyfikacji, serwonapęd EPMK 055 uzyskał 400 mm skoku, maksymalną siłę nacisku 30kN oraz powtarzalność pod pełnym obciążeniem +/- 0,05 mm.
Odpowiedzią na technologiczne wyzwanie, jakie zostało postawione przed inżynierami firmy TOX? PRESSOTECHNIK okazała się maszyna składająca się z dwóch korpusów czterokolumnowych, zamontowanych na wspólnym stole roboczym. Gniazda jej działają niezależnie od siebie, co umożliwia operatorowi wymianę detali na jednym stanowisku bez przerywania cyklu roboczego na drugim. Dodatkowo rozdzielono funkcje sterowania obu gniazd, aby uelastycznić obszar zastosowań i rodzaj osadzanego elementu. W zależnościod zamówień na silniki, Dunkermotoren może produkować taki sam element na obu gniazdach lub dwa różne, z innymi parametrami roboczymi procesu. Do oceny jakości procesu i archiwizacji danych zastosowano jeden serwer, niezależnie komunikujący się z każdym z serwonapędów.
Pierwsza dostarczona maszyna znalazła u klienta pełne uznanie, co zaowocowało zamówieniem na kolejne serwoprasy, a firma Dunkermotoren odnotowała kolejny 10% wzrost obrotów, co pozwoliło jej osiągnąć ponad 100 milionów euro przychodu ze sprzedaży własnych produktów. Zespół TOX? PRESSOTECHNIK natomiast bogatszy o kolejne doświadczenia, możeśmiało wyglądać w przyszłość poszukując kolejnych wyzwań technologicznych.
Więcej na: http://www.tox-pl.com/pl/produkty/silowniki/silowniki-elektryczne.html