Seminarium Conel na temat komunikacji bezprzewodowej

    Szóste z kolei seminarium czeskiej firmy Conel, które odbyło się w Katowicach w październiku br., poświęcono bezprzewodowej komunikacji danych dla systemów technologicznych. Producent opisał konkretne przykłady zastosowania swoich urządzeń w branży wod.-kan., energetycznej, w przemyśle chemicznym, przy dystrybucji gazu, zarządzaniu flotą pojazdów, w bankomatach i innych.

    Spotkanie zgromadziło przedstawicieli około trzydziestu firm – głównie integratorów automatyki, ciepłowni i przedsiębiorstw z segmentu wod.-kan. Udział wziął również przedstawiciel zarządu Elektroster z Dzierżoniowa – autoryzowanego przedstawiciela Conel w Polsce. Do najważniejszych produktów w ofercie czeskiej firmy należą: CGU04 – modem GPRS, DA4 – datalogger do miejsc bez zasilania elektrycznego (GPRS), ER75i – router działający w technologii EDGE, UR5 – router działający w technologii UMTS/HSPDA, CGk5 – komunikator JAVA, CME8 – moduł do gromadzenia danych, GSM klucz – w wersji Home i Profi, CDA70 – radiomodem dla częstotliwości dedykowanych, CDL 400 – 800 – radiomodem do wolnych częstotliwości, moduły CIO – rozszerzające wyżej wymienione urządzenia o We/Wy.  

    Conel konsekwentnie stara się o pozyskanie jak największej części dynamicznie rozwijającego się rynku w Polsce. W tym celu wykupiła APN u polskiego operatora PTK Centertel Orange, w którym mogą być wytwarzane bezpieczne sieci GPRS dla wszystkich polskich klientów. Sieci radiowe wykonuje pod klucz, tzn. od projektu do realizacji. Połączenia wytwarzane są w systemie Agnes przy użyciu specjalnie przygotowanego do tego celu oprogramowania Radwin. Tym oprogramowaniem można integrować różne systemy komunikacji danych – radiowe, GPRS, IP. Prócz wytwarzania sieci jest w nim przeprowadzana jej diagnostyka, pomiar siły sygnałów, prowadzone są żurnale zdarzeń i można zarządzać siecią, łącznie zdalnej wymiany firmware.

    W ciągu 17 lat działania Conel połączył ponad 6000 punktów drogą radiową i ponad 15 000 punktów w technologii GPRS/EDGE/UMTS/HSPDA. Prócz Republiki Czeskiej najwięcej realizacji wykonano w Rosji, Skandynawii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Słowacji i innych.