Seminarium ?Bezpieczeństwo w automatyce przemysłowej?

Zero ryzyka
Nowe koncepcje bezpieczeństwa we współpracy człowieka z maszyną, sposoby na wdrożenie systemu bezpieczeństwa i usprawnienie jego obsługi czy też długofalowe korzyści finansowe z tym związane, to tylko niektóre z szeregu zagadnień poruszonych podczas niedawnego seminarium zorganizowanego przez wydawnictwo Trade Media International Holdings w Katowicach.

Kwestia bezpieczeństwa w przemyśle nabiera coraz większego znaczenia między innymi ze względu na restrykcyjne zmiany w przepisach, które wejdą w życie w grudniu tego roku (więcej na ten temat na str. 40). Wprawdzie obejmują przede wszystkim producentów maszyn, ale problem niezgodności z przepisami dotyczy także wielu polskich użytkowników. Zwracali na to uwagę niemal wszyscy prelegenci, między innymi Dariusz Kowalski, dyrektor generalny Pilz Polska. Jego zdaniem nie warto czekaćdo 29 grudnia tego roku i samodzielnie zajmować się dostosowaniem do nowej dyrektywy maszynowej. Pilz oferuje zakładom przemysłowym stworzenie indywidualnie dostosowanych koncepcji bezpieczeństwa dla wszystkich faz cyklu maszyny: począwszy od analizy ryzyka, poprzez koncepcje bezpieczeństwa aż po integrację środków bezpieczeństwa.
Kwestię analizy ryzyka w systemach technicznych omawiał także Piotr Gondek, prezes zarządu Zakładu Usług Technicznych ANGRA. Mówił o tym, co może przebiec nieprawidłowo, jakie jest prawdopodobieństwo niebezpiecznego zdarzenia i ewentualne konsekwencje. Według niego zarządzanie ryzykiem powinno mieć miejsce w każdej dobrze prowadzonej firmie. Piotr Gondek wymienił uczestnikom szereg norm i dyrektyw, które powinni poznać, aby zabezpieczyć się przed przykrymi następstwami wypadków.   
Z kolei Łukasz Wiatrzyk, dyrektor zarządzający Schmersal, zaprezentował bezkontaktowe elektroniczne systemy bezpieczeństwa ? między innymi blokadę elektromagnetyczną bezpieczeństwa AZM 200. Nowo wprowadzona technologia czujników sprawia, że możliwe jest przesunięcie zwory w stosunku do blokady o ?5 mm bez utraty funkcjonalności urządzenia. Upraszcza to montaż blokady oraz redukuje potrzebę regularnych kontroli ustawienia osłony. 
Ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Dariusza Dajka z IR Pomiar ? partnera Flir Systems. Omawiał on możliwości kamer termowizyjnych w automatyce oraz ich wykorzystanie w zakresie bezpieczeństwa na linii produkcyjnej. Jednym z przykładów był system monitoringu przeciwpożarowego oparty na kamerach termowizyjnych w zakładzie produkcji płyt pilśniowych.
System rozpoczął pracę kilka miesięcy temu i do dzisiaj nie zanotowano przypadku samozapłonu płyt pochodzących z monitorowanych linii produkcyjnych. W jednym z kolejnych wydań opiszemy, w jaki sposób działa aplikacja zaprojektowana i wykonana przez IR Pomiar. 
Szereg pytań wywołała prezentacja dotycząca systemów bezpieczeństwa osób i maszyn w ofercie Turck. Andrzej Dwojak, specjalista ds. automatyki, zapowiedział, że w najbliższym czasie producent wprowadzi do oferty skaner bezpieczeństwa oraz kurtyny bezpieczeństwa EZ-Screen Low-Profile.   
W końcowej części seminarium Markus Kusiak, prezes zarządu Elokon Polska, przybliżał kwestię oceny ryzyka i wymagań bezpieczeństwa układów sterowania. Z kolei Piotr Nowogórski z Biura ds. Badania Jakości omawiał unikanie zagrożeń elektroenergetycznych. 

 Tomasz Gołębiowski