Semac – Czujnik koloru RGB najnowszej generacji

Po raz pierwszy w czujniku koloru zastosowano hybrydową konstrukcję głowicy, w wyniku czego uzyskano zdecydowane podniesienie poziomu osiąganych parametrów. Światło z trzech diod świecących ? czerwonej, zielonej i niebieskiej ? umieszczonych we wzmacniaczu doprowadzane jest do nadajnika głowicy światłowodem, tworzącym niewiarygodnie jednorodną plamkę światła. Układ, odbierający światło odbite od obiektu, został wbudowany do głowicy czujnika, co zwiększyło możliwości i stabilność detekcji. Sygnał od każdego z trzech kolorów światła jest w odbiorniku przetwarzany na 16-bitową informację, umożliwiającą dokładne rozpoznawanie koloru, nawet przy występujących drganiach obiektu.
Wzmacniacz czujnika ma dwa wyświetlacze cyfrowe, z których jeden wskazuje zadaną wartość ilości światła odbieranego, a drugi bieżącą wartość światła odbitego od obiektu. Wskazania te bardzo ułatwiają obsłudze optymalną nastawę i kontrolę pracy czujnika. Po wprowadzeniu nastawy czułości wartość nastawiona może być ostatecznie skorygowana poprzez detekcję aktualnie akceptowalnego oraz nieakceptowanego obiektu, w wyniku czego następuje odpowiednie zwiększenie lub zmniejszenie nastawionej wartości wzmocnienia. Funkcja samodzielnej stabilizacji automatycznie utrzymuje na stałym poziomie ilość światła wysyłanego przez czujnik koloru, kompensując wpływ zmian zachodzących pod wpływem temperatury lub starzenia się.
Nowością wśród dostępnych obecnie na rynku czujników koloru jest wprowadzenie funkcji automatycznego wyboru, podczas ustawiania, kombinacji kolorów światła odbitego, o największej intensywności, których analiza pozwala na najbardziej stabilną detekcję obiektów. W serii CZ-V20 dostępne są cztery różne typy głowic o różnych zakresach odległości wykrywania: 1) od 11 do 95 mm i średnicy plamki świetlnej, 2) od 1 do 10 mm, 3) głowica z redukcją połysku 4) specjalna głowica do wykrywania obiektów fluoroscencyjnych.
Dystrybutorem koncernu KEYENCE na terenie Polski jest firma SEMAC, która wszystkim zainteresowanym może udostępnić szczegółowe informacje na temat tego rewelacyjnego czujnika koloru. Możliwe jest również bezpłatne przeprowadzenie prób na obiektach bezpośrednio u użytkowników. www.keyence.com keyence@semac.pl