Schneider Electric partnerem XVI Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EuroPower!

  W dniach 7-8 listopada 2012r. w Warszawie, w hotelu Westin, odbyła się kolejna edycja jednej z najważniejszych konferencji energetycznych EuroPower w Polsce. Od lat konferencja jest miejscem spotkań prezesów i członków zarządów koncernów oraz grup energetycznych z Polski i Europy. Schneider Electric był partnerem wydarzenia oraz uczestnikiem dyskusji panelowej ?Inteligentne miasta i inteligentne regiony-samorządowe perspektywy rozwoju systemów inteligentnych sieci?.  
  W czasie dwóch intensywnych dni debat, paneli dyskusyjnych i konferencji politycy, ekonomiści i eksperci z obszaru energetyki odpowiadali na pytania dotyczące  przyszłości polskiej i światowej energetyki.
  Schneider Electric mocno zaznaczył swoją obecność zapraszając uczestników EuroPower do odwiedzenia specjalnie zaaranżowanego stoiska. 
  Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric zabrał głos w dyskusji panelowej ?Inteligentne miasta i inteligentne regiony-samorządowe perspektywy rozwoju systemów inteligentnych sieci?. – Zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Szacuje się, że w 2030 r. popyt na energię elektryczną na Ziemi się podwoi. Jednocześnie produkcja energii z paliw kopalnych staje się coraz droższa i niesie ze sobą negatywne skutki dla klimatu naszej planety. Dlatego nie ma odwrotu od efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnych sieci. ? powiedział podczas panelu Jacek Łukaszewski. Strategia rozwoju miast, będzie czynnikiem decydującym o naszej wygranej lub przegranej walce z ociepleniem klimatu! Miasta zajmujące zaledwie 2% powierzchni Ziemi są miejscem zamieszkania 50% ludzi na świecie oraz przypada na nie 75% globalnego zużycia energii i 80% globalnej emisji CO2. W 2050 roku aż 70% populacji będzie mieszkało w miastach: co oznacza, że w ciągu następnych 40 lat, musimy zapewnić ten sam rozwój infrastruktury co przez ostatnie 4000 lat. Miasta muszą zmierzyć się z wyzwaniami, które stawia im rozwój cywilizacyjny. Na całym świecie kolejne metropolie borykają się z gwałtownym przyrostem, przeciążeniem komunikacyjnym, powodziami czy przestępczością. Przy czym, każde z miast, aby przetrwać musi zachować swoją atrakcyjność i konkurencyjność.– powiedział prezes Schneider Electric Polska.
  Schneider Electric jest jedną z nielicznych firm, która oferuje indywidualne zaadoptowane rozwiązania dla inteligentnych miast w tym najwyższej klasy usługi i produkty w pięciu sektorach: energii, komunikacji, gospodarki wodnej, usług publicznych, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Koncepcja promowana przez firmę zakłada, że miasta powinny być nie tylko inteligentne. Powinny stać się zielone, efektywne, przyjemne do życia, jednym słowem zrównoważone. Przyniesie to szereg korzyści, tj. usprawnienie wymiany informacji, odporność na zakłócenia, lepszą kontrolę nad systemami miejskimi, mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Inwestycja w inteligentne rozwiązania również zwiększa konkurencyjność miasta w skali globalnej i przyciąga inwestorów.
  Obok Prezesa Schneider Electric, Jacka Łukaszewskiego, w panelu tym wzięli udział m.in. prof. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Michnikowski, Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Zbigniew Szpak, Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
  Podczas konferencji można było wysłuchać dyskusji dotyczących m.in. wyzwań i możliwości, stojących przed rynkiem gazu w Polsce, szans i zagrożeń dla polskiego systemu energetycznego, projektów smart, a także prawa i regulacji finansowych.