Rynek automatyki stale się rozwija

    Krzysztof Gołąb, kierownik działu automatyki i napędów, Multiprojekt
    Rynek automatyki stale się rozwija
    Rynek automatyki jest obszarem, który dobrze opiera się wszelkiego rodzaju kryzysom gospodarczym. Firmy pragnące zwiększać wydajność czy obniżać koszty wykonują modernizacje swoich urządzeń lub inwestują w nowe rozwiązania, które mają usprawniać pracę na produkcji. Z takimi inwestycjami idzie w parze wzrost sprzedaży m.in. w branży PLC.
    Obecnie klienci mogą wybierać z oferty kilku głównych dostawców sterowań. Nie ma już sytuacji, gdy na pewien obszar automatyki jest monopol dla jednego czy dwóch producentów. Co jakiś czas pojawiają się nowi dostawcy sterowników, ale ze względu na dość mocną konkurencję mają oni problem z zaistnieniem na stałe na rynku automatyki w naszym kraju.
    Patrząc na zmiany w automatyce, można dziś stwierdzić, że jest to obszar w gospodarce, który stale się rozwija i ewentualne spowolnienia gospodarcze nie będą w stanie spowodować, że dojdzie do regresu w branży PLC. W każdym razie nie mażadnych przesłanek, by twierdzić, że gałąź przemysłu związanego z automatyką i sterownikami PLC jest zagrożona brakiem lub spadkiem zainteresowania ze strony klientów. Raczej da się zauważyć odwrotny trend w tej dziedzinie.