RWE uruchomiło farmę wiatrową w Nowym Stawie

  Należąca do RWE Renewables farma wiatrowa w Nowym Stawie o mocy 39 MW została przyłączona do sieci. Całkowita moc zainstalowana farm wiatrowych należących do RWE Renewables w Polsce do sierpnia br. wyniesie 197 MW.

  RWE Renewables ukończyło pierwszy etap budowy farmy wiatrowej w Nowym Stawie o łącznej mocy zainstalowanej 39 MW. Zlokalizowana na Żuławach Wiślanych inwestycja została zrealizowana w czasie 10. miesięcy, 2 miesiące wcześniej niż zakładany termin oddania. W sierpniu br. planowane jest zakończenie kolejnego etapu rozwoju farmy i zwiększenia jej mocy do 45 MW. W efekcie, łączna moc zainstalowana RWE Renewables w energetyce wiatrowej w Polsce wzrośnie do 197 MW. Budżet inwestycji w Nowym Stawie przekroczył 70 mln EUR.

  – Polska jest strategicznym rynkiem dla RWE. Dotychczasowe nakłady spółki, tylko na energetykę wiatrową, przekroczyły już 1,4 mld złotych. Do 2015 r., RWE planuje zainwestować w ten obszar dalsze 600 mln złotych i osiągnąć 300 MW łącznej mocy zainstalowanej. Jednak utrzymanie dynamiki rozwoju wymaga kompleksowych ram prawnych i przejrzystych zasad prowadzenia biznesu. Mamy nadzieję, że nowa ustawa o OZE wkrótce zostanie wprowadzona, co pozwoli nam realizować nasze plany i przyniesie korzyści dla całego sektora energetycznego – mówi Filip Thon, prezes RWE Polska, członek zarządu RWE East.

  Na park wiatrowy w Nowym Stawie składa się obecnie 19 turbin wiatrowych REpower MM92. Każda z nich o mocy 2,05 MW. Wysokość masztów wynosi 100 m, a średnica wirnika 92,5 m. Rocznie turbiny są w stanie wyprodukować ponad 100 000 MWh. Jest to wystarczająca ilość, aby zasilić zieloną energią ponad 50 tys. gospodarstw domowych w Polsce. W sierpniu br. do użytku zostaną kolejne 3 turbiny.

  – Farma wiatrowa w Nowym Stawie jest wspólnym sukcesem pracowników zaangażowanych w projekt. Dzięki umiejętnościom i staraniom pracowników RWE, nie tylko wcześniej zakończona została budowa farmy wiatrowej, ale również społeczność lokalna dobrze przyjęła inwestycję. Otwarty dialog i dobre stosunki ze stronami zainteresowanymi projektem są podstawą wszystkich naszych inwestycji – komentuje Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.

  Przy budowie farm wiatrowych RWE dużą uwagę przywiązuje do angażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców i podwykonawców.

  RWE Renewables Polska jest operatorem sześciu farm wiatrowych na terenie kraju, wliczając inwestycję w Nowym Stawie. Jako pierwszą, w 2009 r. uruchomiono elektrownię wiatrową w Suwałkach o mocy 41,4 MW. Kolejno następowały inwestycje w Tychowie (34,5 MW), Pieckach (32MW), Krzęcinie (14 MW) oraz wTaciewie (30 MW).