Ruszyła proekologiczna instalacja Anwilu

  Zakłady chemiczne Anwil oddały do użytku nowoczesną, ekologiczną suszarnię osadów z biologicznego oczyszczania ścieków. Zlokalizowana we Włocławku, warta 14 mln zł inwestycja wykorzystuje biogaz do osuszania osadów i produkcji energii elektrycznej.

  Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na wykorzystanie biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków pochodzących z instalacji PTA należącej do PKN Orlen. Biogaz jest spalany w silniku połączonym z generatorem prądu, a wytwarzane w ten sposób ciepło wykorzystywane jest do suszenia osadów. W zaawansowanym technologicznie procesie Anwil uzyskuje energię elektryczną oraz przetwarza osad do postaci umożliwiającej bezpieczne składowanie.

  Dobowa produkcja energii elektrycznej w nowej instalacji jest w stanie pokryć średnie zapotrzebowanie na energię dla blisko 2,5 tysiąca mieszkań.

  – Uruchamiana inwestycja jest równie ważna dla nas, jako zakładu produkcyjnego, jak i dla naszego bezpośredniego otoczenia, przyczyniając się do poprawy jego stanu. Nowoczesna technologia wykorzystana w proekologicznej instalacji suszarni osadów, pozwala na zasilanie jej biogazem pozyskiwanym z oczyszczalni ścieków pracującej na potrzeby Wytwórni Kwasu Tereftalowego PKN Orlen powiedział Krzysztof Wasielewski, prezes zarządu Anwilu.

  – Uważamy, że każda złotówka wydana na ochronę środowiska, jest inwestycją długofalową, która w przyszłości przeniesie nam wszystkim wymierny zysk.

  Suszarnia osadów to kolejna proekologiczna inwestycja Anwil. Łącznie w latach 2009-2013 na modernizację gospodarki wodno-ściekowej spółka przeznaczyła ponad 84 mln złotych. Dzięki tym nakładom zbudowano m.in. nowoczesną oczyszczalnię ścieków na potrzeby instalacji PTA (Wytwórnia Kwasu Tereftalowego należąca do PKN Orlen), a także zmodernizowano wały przeciwpowodziowe oraz ujęcie wody z Wisły.