Rusza rozbudowa lotnisk regionalnych

    Prawie wszystkie istniejące i kilka powstających lotnisk regionalnych w Polsce planują inwestycje. Poza warszawskim Okęciem najwięcej na rozbudowę chcą w tym roku wydać porty lotnicze w Gdańsku, Łodzi i Szczecinie. W planach pozostają nowe lotniska regionalne, między innymi: Modlin, Lublin czy Sochaczew.
    Stołeczne Okęcie zamierza wydać na rozbudowę 1,2 mld zł, z tego w tym roku 250 mln zł, najwięcej ze wszystkich lotnisk w kraju. Planowana jest między innymi przebudowa płyt postojowych dla samolotów. Znaczące inwestycje zapowiedział też zarząd lotniska w Gdańsku. 100 mln zł zostanie tam przeznaczone m.in. na budowę terminala pasażerskiego nr 3, na budowę drogi kołowania oraz płyty postojowej.
    Także w Łodzi powstanie nowy terminal i baza paliwowa, ponadto wyremontowany zostanie pas startowy. Łączny koszt inwestycji w łódzkie lotnisko wyniesie około 100 mln zł. Zarówno w Gdańsku, jak i Łodzi tegoroczne inwestycje znacznie przewyższają te z lat poprzednich. W Łodzi w ubiegłym roku wydano ok. 40 mln zł, a w Gdańsku kilkanaście milionów. Rozbudowę planuje też lotnisko w Szczecinie. Wraz ze środkami unijnymi przeznaczy na ten cel 90 mln zł.
    Eksperci oceniają, że warto inwestować w nowe lotniska regionalne w Polsce. Do 2030 roku z Polski ma odlatywać rocznie 85 mln osób, z czego około 25 mln z Warszawy.

    (Gazeta Prawna)