Rozwiązania Beckhoff pomogły w modernizacji mediolańskiej La Scali

    Widownia i foyer mediolańskiej opery La Scala zostały szczegółowo wyremontowane. Całe wyposażenie sceny zostało zmodernizowane za pomocą technologii sterowania z poziomu PC firmy Beckhoff, a mechanizmy poruszające grupami scen są teraz sterowane za pomocą oprogramowania TwinCAT.
    Projekt modernizacji został przeprowadzony przez firmę ACR z Pawia di Udine. Obejmował on kompletną renowację budynku oraz unowocześnienie scen ? w tym systemów technicznych. Wszystkie prace miały zapewnić teatrowi zgodność z obecnymi normami oraz bezpieczną, nowoczesną i komfortową przestrzeń.
    Automatyka przestrzeni scenicznej i zakulisowej została w całości wdrożona przez firmę Elettrica Ducale snc, która specjalizuje się w tego typu pracach.
    Scena La Scali składa się z ruchomych sekcji o rozmiarach 20 x 18 m, a każda z nich z 15 elementów o różnych wysokościach. Za pomocą elektrycznych wyciągów elementy te mogą poruszać się niezależnie od siebie z różnymi prędkościami.
    Całość porusza się dzięki około 150 silnikom (moce od 0,75 kW do 160 kW), sterowanymi bezpośrednio przez falowniki. Wszystkie ruchy scen, aby zapewnić maksymalne standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności, są stale monitorowane przez 997 czujników położenia, 725 czujników procesowych, 480 wyłączników granicznych, 72 enkodery absolutne i 117 enkoderów przyrostowych. Sygnały z przetworników są odczytywane z wykorzystaniem sieci Lightbus.
    Sercem automatyki La Scali jest oprogramowanie Beckhoffa TwinCAT, które koordynuje wszystkie ruchy podczas spektakli i pozwala na realizowanie złożonych funkcji sterowania zadaniami PLC i Motion Control. Działanie systemu jest rozdzielone pomiędzy cztery komputery przemysłowe C6140, połączone przez DVI i USB z panelami operatorskimi serii CP78xx. 15-calowe panele dotykowe zapewniają kontrolę podczas całego procesu konfiguracji scen. Instalacja składa się z około 3 500 wejść cyfrowych, 1 600 wyjść cyfrowych, 100 analogowych wejść/wyjść oraz 72 osi z 21 enkoderami pomocniczymi. Cały system komunikuje się poprzez szybką i bezawaryjną sieć Lightbus. Wyjątkiem są falowniki, których pracą steruje się wykorzystując sieć PROFIBUS.
    Obecnie dzięki modernizacji La Scala może zaprezentować dwa różne spektakle w ciągu jednego dnia, a repertuar mógł być zwiększony o 80 oper i 45 przedstawień baletowych w jednym sezonie.
    Źródło: automatyka.pl