Rozpoczynają się misje handlowe z technologiami GreenEvo

  Od września br. polskie innowacyjne technologie środowiskowe, wyłonione w ramach projektu GreenEvo, będą promowane za granicą – poinformował resort środowiska. Przedstawiciele 40 firm – laureatów projektu – odwiedzą jedenaście państw, w tym m.in. Rosję, Chile i Wietnam.

  Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Środowiska celem misji handlowych jest "promocja polskich zielonych technologii na rynku międzynarodowym oraz nawiązanie współpracy biznesowej".

  Misje handlowe potrwają od września do listopada, a pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę, 2 września w Kazachstanie.

  Resort podał, że na misje pojadą wszyscy laureaci trzech dotychczasowych edycji konkursu GreenEvo. Odwiedzą jedenaście państw: Algierię, Azerbejdżan, Chorwację, Chile, Kazachstan, Malezję, Mołdawię, Rosję, Turcję, Ukrainę i Wietnam.

  "Na misje handlowe z firmami GreenEvo jedziemy w konkretnym celu. Chcemy pokazać, że polskie technologie środowiskowe są innowacyjne, nowoczesne i mogą śmiało konkurować z największymi globalnymi dostawcami w tym obszarze" – powiedział cytowany przez resort minister środowiska Marcin Korolec.

  Wyjaśnił, że pomoc dla firm uczestniczących w projekcie to m.in. wsparcie rządowe i pośrednictwo w kontaktach. "Ponadto, każda zagraniczna transakcja naszych rodzimych, ekologicznych firm to dołożenie polskiej cegiełki do budowy globalnej zielonej gospodarki" – dodał szef resortu środowiska.

  Korolec wyraził także nadzieję, że tegoroczna misja handlowa "okaże się sukcesem i wygeneruje w niedalekiej przyszłości wiele kontaktów biznesowych".

  Jak zaznaczyło Ministerstwo Środowiska technologie GreenEvo z powodzeniem działają na całym świecie. Resort wymienił m.in. T-Technology, która przetwarza plastikowe odpady w paliwa płynne. Rozwiązanie to jest stosowane m.in. na Słowacji, w Indiach i Tajlandii. Ministerstwo poinformowało także, że jeden z laureatów – firma PP-EKO rozpoczęła w Japonii pilotażowy projekt wdrożenia technologii ROVAPOR do produkcji czystej wody technologicznej ze ścieków przemysłowych.

  Na początku sierpnia o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i transferze polskich zielonych technologii przedstawiciele rządu rozmawiali z delegacją Koreańską. Resort podał wtedy, że rozważana jest ewentualna misja handlowa w Korei Południowej w 2013 roku.

  GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem resortu środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne. Według resortu środowiska "laureaci dwóch zakończonych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie".