Roboty zdobyły serca Polaków

Podczas II Nocy Robotów PIAP ponad 5500 gości odwiedziło Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Wstępem do wydarzenia była debata poświęcona polskiej robotyce i kierunkom jej rozwoju. Goście PIAP mieli niezwykłą okazję poznać ponad 100 robotów z Polski i zagranicy, a także uczestniczyć w warsztatach, zawodach i pokazach specjalnych z udziałem maszyn.

W piątek, 24 maja 2013 r., Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP udostępnił wszystkim zainteresowanym strzeżone zwykle rozwiązania z obszaru robotyki i automatyki. II Noc Robotów PIAP rozpoczęła się debatą na  temat polskiej myśli technicznej i rozwoju robotyki oraz wpływu osiągnięć technologicznych na gospodarkę polską i światową. Prelegentami podczas konferencji byli Dyrektor PIAP dr inż. Jan Jabłkowski, Dyrektor NCBiR prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, Zastępca Dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa PIAP prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki Sebastian Christow, Maciej Cader z Ośrodka Systemów Mobilnych PIAP oraz Karolina Zawieska z Ośrodka Systemów Bezpieczeństwa PIAP.

– Wpływ rozwoju robotyki na codzienne życie człowieka jest coraz bardziej widoczny. W najbliższych latach roboty coraz częściej będą pojawiały się w przestrzeni publicznej.

W ramach działalności PIAP staramy się oswajać ludzi z robotami i pokazywać
im jak bardzo mogą nam one pomagać ? zaczął rozmowę dyrektor PIAP, dr inż. Jan Jabłkowski. – Poza wykorzystaniem wysokiej jakości maszyn w sektorze przemysłowym możemy spodziewać się obecności robotów miedzy innymi w pracach trudnych i niebezpiecznych dla ludzi.

Przyszłość współpracy i współistnienia człowieka ze światem materii technicznej opisywała Karolina Zawieska, która w PIAP zajmuje się najnowszą dyscypliną – robotyką społeczną – Roboty będą także wykorzystywane do pomocy ludziom na co dzień, uczestnicząc w edukacji, rehabilitacji, opiece zdrowotnej i pomocy w domu, choćby osobom starszym, dla których wykonanie wielu podstawowych czynności jest problematyczne.

Profesor Krzysztof Jan Kurzydłowski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreślał jak ważna dla polskiej robotyki jest edukacja nowych kadr, zauważając  przy tym  zmianę w podejściu młodych ludzi do nauki, i większe zainteresowanie  studiami technicznymi.

Na koniec podkreślono wagę środków unijnych oraz pomocy ze strony jednostek naukowych, takich jak NCBiR, a także wkład w rozwój tej dziedziny środków rynkowych. Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki Sebastian Christow zauważył, że nasycenie robotyką w Polsce jest znacznie niższe niż w innych krajach Europy, jednak jest szansa na zmianę w najbliższej przyszłości. Inwestycje w robotykę są bardzo opłacalne i zwracają się często już po kilku miesiącach i nie później niż po dwóch latach.

Tematem, który wzbudził poruszenie uczestników debaty był aspekt ingerencji robotów w bezpieczne funkcjonowanie i życie społeczne człowieka. Eksperci podkreślali, że przy produkcji robotów przestrzegane są zasady etyki i w najbliższych latach nie musimy obawiać się zagrożenia ze strony maszyn. Daleko nam zatem do scen z filmów science-fiction, w których roboty wykazujące się inteligencją są w stanie zbuntować się przeciw ludziom.

Wiele emocji wywołał także temat wykorzystywania robotów do akcji zbrojnych i ataków. Prelegenci uspokajali, że głównym zadaniem robotów jest odsuwanie ludzi od zagrożenia, ratowanie ich życia i zmniejszanie niebezpieczeństwa wynikającego chociażby z klęsk żywiołowych. Choć roboty mogą być wykorzystane w różnych celach, musimy pamiętać, że zawsze za ich działaniem stoi człowiek.

Po debacie rozpoczęło się wielkie święto robotyki pod hasłem ?Odkryj nieznane?, które odwiedziłoaż 5,5 tysiąca osób. Największym zainteresowaniem gości cieszyły się roboty latające – a wśród nich quadrocopter – roboty przemysłowe, występujące w niecodziennych odsłonach ? m.in. malarza czy gracza w koło fortuny – oraz roboty antyterrorystyczne, które podejmowały i neutralizowały ładunki wybuchowe, ale także pozwalały sobą sterować przez uczestników. Najmłodsi goście nie mogli doczekać się rywalizacji robotów sumo, bohaterów Gwiezdnych Wojen i udziału w przygotowanych dla nich przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów licznych warsztatów. W konkursie Małego Inżyniera na najlepszy robostrój było aż trzech zwycięzców, którzy wygrali półkolonie, a klasa jednego ze szczęśliwców już wkrótce będzie mogła wziąć udział w robotycznych warsztatach. Furorę robił flirtujący z uczestniczkami Nocy R2-D2 a także humanoidalny robot NAO, który oczarował wszystkich swoim tańcem do piosenki Gangnam Style.

Podczas Nocy Robotów PIAP i duzi i mali nie kryli radości i fascynacji zgromadzonymi atrakcjami.
? Jeszcze nigdy nie widzieliśmy takich technologii tak licznie zgromadzonych, które można nie tylko zobaczyć ale też dotknąć, poruszyć, sterować. Podobały nam się najbardziej zawody sumo, Star Wars i antyterrorystyczne. Czekamy
na następną edycję – mówią Jarek i jego sześcioletni syn Mateusz, który w przyszłości chce zostać policjantem i korzystać z pomocy robotów antyterrorystycznych.

Organizatorami "II Nocy Robotów PIAP – Odkryj Nieznane" są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który od blisko 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii m.in. z dziedziny robotyki i automatyki oraz PIAP-ScienTech, którego zadaniem jest upowszechnianie powstających w Instytucie wynalazków.

Więcej dodatkowych informacji na stronie www.nocrobotow.pl