Roboty przemysłowe „widzą”

W dzisiejszych czasach roboty wykorzystują systemy wizyjne w środowiskach przemysłowych, a to dzięki integracji sztucznej inteligencji i tradycyjnej przemysłowej robotyki. Kamera, robot i sterownik robota  są połączone z komputerem, co pozwala robotowi „widzieć”, poruszać się i reagować w sposób analogiczny do człowieka. Wielu producentów wdrożyło technologię obejmującą robotykę z systemami wizyjnymi do swoich fabryk.
– Roboty ze zdolnością widzenia są połączeniem wszystkiego, co najlepsze z dwóch światów – człowieka i maszyn – mówi Owen Jones, szef Braintech, firmy tworzącej systemy wizyjne. – Roboty te mają ludzką zdolność widzenia, dopasowują się do zmiennych warunków otoczenia, a także potrafią planować swoje czynności. Cechy te połączone z dokładnością i dużą wydajnością, typowymi dla maszyn, dają w rezultacie wielkie korzyści dla producentów. 
– Jeśli części z linii produkcyjnej nie były umieszczone w ściśle określonych, powtarzalnych pozycjach, roboty nie były  w stanie „pracować” z nimi, ponieważ  części te były dla nich niewidoczne – dodał Jones. – Inne prace, takie jak ładowanie  i rozładowywanie, nie mogły być wykonane przez roboty, ponieważ roboty nie mogły zlokalizować pozycji tych części  w przestrzeni. 
Wielu producentów zamierza zredukować koszty utrzymania swoich zakładów, inwestując w roboty ze śledzeniem  wizyjnym. Wiele tego typu systemów  jest dostępnych na rynku i może  z powodzeniem zastąpićdrogie  w utrzymaniu, starsze instalacje wykonane specjalnie na potrzeby danej firmy.