Roboty do pakowania produktów sypkich

Robot typu pick-and-place(zabierz i odłóż) pracujący w zakładach szwajcarskiego potentata handlu detalicznego ? firmy COOP pakuje 20 różnych toreb o wadze od 100 g do 500 g do kartonowych pudeł z szybkością 88 sztuk na minutę. Połączenie odpowiednich narzędzi dostawczych i czujników laserowych wyeliminowało konieczność współpracy robota z zaawansowanym systemem wizyjnym.

Robot został zaprojektowany w celu szybkiego pakowania i elastycznego dopasowania do różnego typu opakowań. Na przykład dla obsługi różnego rodzaju paczek niezbędna jest trwająca kilkanaście sekund wymiana ssawek
Marka COOP to zrzeszające ponad 2,2 miliona członków, reprezentujących ponad 60% wszystkich gospodarstw domowych w Szwajcarii towarzystwo spółdzielcze, zajmujące się głównie sprzedażą detaliczną. Realizuje on sprzedaż różnych produktów, poczynając od środków spożywczych, chemicznych, a skończywszy na różnorakich usługach. COOP jest drugą co do wielkości siecią supermarketów w Szwajcarii, z 32-procentowym udziałem w rynku.
W roku 2005 centrum produkcji i pakowania produktów firmy COOP w Pratteln poszukiwało odpowiedniej maszyny pakującej do pakowania suchych, sypkich produktów paczkowanych, jak: cukier, kawa i mieszanki sucharków, ciasteczek. ? Produkty granulowane i proszkowane w opakowaniach zachowują się podobnie jak płyny ? stwierdza koordynator projektu dla firmy COOP Dominik Leder, odpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie projektów technicznych, wyjaśniając kluczowe problemy dotyczące optymalizacji procesu pakowania produktów na końcu linii produkcyjnej. ? Dążyliśmy do stworzenia elastycznego systemu, który będzie w stanie zapakować te produkty szybko i niezawodnie. 
Dodatkowym wymaganiem była możliwość obsługi przez system tzw. dwupaków (dwa standardowe opakowania połączone razem), ważących do 1 000 g.
Firma COOP przewidywała wykorzystanie tradycyjnych systemów pakowania, jednakże wówczas pojawił się na horyzoncie nowy system, bazujący na nowoczesnych robotach: RobTeq Speed-Picker firmy Skinetta Pac-Systems Corp. (

Poprzedni artykułSystemy wizyjne nadzorują produkcję butelek z sokami
Następny artykułAnaliza kształtu opakowania podczas procesu paletyzacji