Roboty ABB w lakierni BMW

Grupa BMW zleciła firmie ABB wdrożenie nowego procesu lakierowania. Dostawa robotów lakierniczych z pakietami aplikacyjnymi, stanowiących kompletne i funkcjonalne systemy lakierowania, ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. W 2008 r. firma BMW wybrała ABB na dostawcę robotów przemysłowych.

Zasadnicza część dostawy obejmą najnowszej generacji roboty lakiernicze ABB typu IRB 5500, charakteryzujące się wyjątkową wydajnością i konfiguracją umożliwiającą oszczędność przestrzeni. Roboty posłużą do w pełni zautomatyzowanego nakładania warstwy lakieru bazowego i bezbarwnego wewnątrz i na zewnątrz nadwozia samochodu. Firma BMW będzie również używać robotów z tej serii do obróbki i lakierowania części plastikowych.

?Roboty zmniejszają koszt lakierowania w procesie produkcyjnym i gwarantują trwałą poprawę jakości produktu.Skutkuje to nie tylko zwiększeniem niezawodności procesów produkcyjnych, lecz także ich optymalizacją i usprawnieniem? ? wyjaśnia Ulrich Spiesshofer, członek Zarządu ABB odpowiedzialny za Dywizję Napędów i Automatyzacji Produkcji.

Technologia ABB ma istotne zalety, zwłaszcza pod względem dostępnych funkcji i możliwości konfiguracji. Jakość i precyzja to czynniki o kluczowym znaczeniu, zwłaszcza dla procesu lakierowania. Robotyzacja procesu pozwala przy tym zmniejszyć zanieczyszczenie i bezpośrednio ograniczyć emisję CO2.

Roboty ABB umożliwiają klientom wdrożenie wydajnych systemów produkcyjnych, które zapewniająniezmiennie wysoką jakość produktów. Produkty i rozwiązania oferowane przez firmę w ramach systemu ?produkcji odchudzonej? obejmują proces montażu od szkieletu po kompletne nadwozie samochodu. Pozwalają zwiększyć konkurencyjność, a przy tym w sposób optymalny spełniają wymagania klienta. Firma ABB zamontowała ponad 190 000 robotów na całym świecie.