Rosnąca konkurencyjność oraz coraz większe wymagania klientów zmuszają firmy do zwiększania wydajności i poprawy jakości produkcji. Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na sprostanie trendom rynkowym staje się robotyzacja procesów produkcyjnych. Specjaliści ABB przekonywali o tym uczestników seminarium pt. ?Robotyzacja procesów produkcyjnych w obszarach pakowania, przenoszenia i paletyzacji?.
W trakcie spotkania przedstawiono różne typy robotów przeznaczonych do pracy na linii produkcyjnej. Zaprezentowano również urządzenia ABB w rozwiązaniach z zintegrowanym systemem wizyjnym PickMaster 3 oraz zastosowanie ich do paletyzacji z wykorzystaniem oprogramowania PickMaster 5. Pokazano, jakie praktyczne korzyści wiążą się z robotyzacją linii produkcyjnych.
Całość spotkania, dzięki pomocy firm Ilapak i Schmalz, ubarwiła prezentacja zrobotyzowanego stanowiska Pick&Place oraz robota do paletyzacji. W trakcie demonstracji pokazano zasadę działania omawianych wcześniej systemów. Technicy i inżynierowie obsługujący urządzenia odpowiadali na wszystkie pytania zadawane przez uczestników seminarium. Końcowa dyskusja pokazała, że największą przeszkodą w robotyzacji linii produkcyjnej jest wysoki koszt tych urządzeń. Zdarzają się jednak inne, mniej typowe przeszkody. U jednego z przedstawicieli polskich zakładów spożywczych przyczyną rezygnacji z montażu robotów była mała powierzchnia hali produkcyjnej.
W ostatnich dniach ABB podpisało umowę z Grupą BMW na dostawę 2 100 robotów przemysłowych. Urządzenia mają zostać dostarczone w ciągu pięciu lat, począwszy od 2010 roku.