Realizacja projektu pierwszej polskiej „jądrówki” zgodnie z planem

  Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) zgodnie z harmonogramem, bez żadnych zakłóceń – poinformował wiceprezes zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż.

  W środę w Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego na temat przygotowań do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce w kontekście potencjalnej lokalizacji elektrowni na terenie woj. pomorskiego (w Żarnowcu – PAP).

  Uczestniczący w spotkaniu wiceprezes Drożdż poinformował, że "jest szansa, ale nie ma pewności, że pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu (Pomorskie)". Przypomniał, że w rządowym raporcie na temat najlepszej lokalizacji dla elektrowni jądrowej Żarnowiec uzyskał najwięcej punktów – 65,6. Druga w kolejności była Warta Klempicz – 59,9. Oceniane były m.in. warunki sejsmologiczne i hydrologiczne.

  Powiedział, że w połowie roku w Żarnowcu oraz jeszcze w kilku najbardziej prawdopodobnych lokalizacjach rozpoczną się pogłębione, specjalistyczne badania pod kątem wyboru optymalnego położenia. "Decyzję w sprawie wyboru lokalizacji, w których będą prowadzone te badania, podejmiemy w połowie tego roku" – zaznaczył.

  Głównym zagadnieniem badanym w Żarnowcu ma być kwestia dostępu do wody niezbędnej do pracy elektrowni jądrowej.

  W ocenie Drożdża, badania te mogą się zakończyć pod koniec 2012 r. "W następnej kolejności będziemy mieli za zadanie przekonanie społeczności lokalnej do budowy na ich terenie elektrowni" – dodał. Po zakończonych badaniach w wybranych lokalizacjach w drugiej połowie 2013 r. planowane są referenda społeczne.

  Dopiero po tym rząd może podjąć ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji siłowni i inwestora.