QNX wspiera programistów automatyki

  QNX Software Systems ogłosiło poszerzenie wsparcia dla platform automatyki przemysłowej o pakiety dla płyt głównych (BSP) dla ponad 20 projektów referencyjnych oraz zestawów narzędzi takich firm, jak: AMCC, Atmel, Freescale, IBM, Intel, Kontron i innych wiodących dostawców układów elektronicznych. Programiści mają możliwość pobrania pakietów QNX BSP bezpośrednio z Foundry27, portalu społeczności QNX.
  Nowe BSP dla systemy QNX Neutrino to między innymi:

  • AMCC ?PPC440 EP/GR EVK
  • Atmel ? AT91SAM9RL64-EK EVB, AT91SAM9263-EK EVB
  • Freescale ? MPC8313E RDB, MPC8323E RDB, MPC8349E MDS, MPC8360E MDS, MPC85x0 ADS, MPC8536 DS, MPC8548 CDS, MPC8572 DS, MPC8641D HPCN (Argo Navis)
  • IBM ? PPC970FX EVB
  • Intel ? EP80579 (Tolapai)
  • Kontron ? nanoETXexpress-SP
  • Texas Instruments ? DM355 EVM, DM644x EVM, OMAP 2420 SDP, OMAP 5912 OSK
  • x86 BIOS ? dla płyt referencyjnych opartych na x86

  QNX doda niebawem BSP dla AMCC PPC405EX EVK, AMCC PPC460EX EVK, Atmel AT91SAM9RL64-EK EVB, Freescale MPC8536 DS, oraz Texas Instruments OMAP 3530 EVM. Lista wszystkich aktualnych BSP QNX, a także informacje na temat dostępności określonych BSP, znajduje się na stronie www.qnx.com/bsps_and_drivers.html.
  Podobnie, jak pozostałe produkty QNX, BSP są tworzone w sposób otwarty, za pośrednictwem portalu Foundry27. Dzięki temu klienci posiadają swobodny dostęp do najnowszych aktualizacji i ulepszeń kodu BSP. Klienci maja również dostęp do strony Foundry27 BSP Project Wiki, gdzie znajdą forum, na którym mogą porozmawiać bezpośrednio z programistami BSP z QNX Software Systems.
  Dzięki ostrym ograniczeniom czasowym oraz odpornej na błędy architekturze opartej na mikrojądrze, system QNX Neutrino jest często stosowany w wielu urządzeniach kontrolnych i automatyzujących, w tym w systemach generowania mocy, kontroli procesu, automatyce budowlanej, SCADA oraz w transporcie. Sterowniki urządzeń zawarte w BSP QNX korzystają z architektury mikrojądra i są uruchamiane poza jądrem QNX Neutrino, w procesach znajdujących się w chronionej przestrzeni użytkownika. Pozwala to na programowanie oraz debugowanie sterowników podobnie do zwykłych aplikacji. Dzięki temu programiści automatyki przemysłowej mają możliwość prostej modyfikacji istniejących sterowników lub tworzenia własnych. Sterowniki w przestrzeni użytkownika zapewniają również większą odporność na błędy oraz dostępność systemu od sterowników znajdujących się w jądrze, które mogą powodować zawieszanie się jądra systemu.
  BSP są dystrybuowane na licencji Apache 2.0 która, w odróżnieniu od restrykcyjnej licencji GPL, daje programistom możliwość zachowania kodu źródłowego dla siebie lub opublikowania go w celu dalszego rozwijania przez społeczność. 
  Dystrybutorem SWD Software w Polsce jest RTOS QNX.