QNX – QNX prezentuje przykładową aplikację dla inteligentnych domowych systemów zarządzania energią

Firma QNX Software Systems zaprezentowała nową przykładową aplikację w zakresie inteligentnego zarządzania energią, pre-integrowany stos oprogramowania ułatwiający programowanie, wdrażanie i rozszerzanie inteligentnych domowych systemów zarządzania energią.
Prezentowany projekt inteligentnego zarządzania energią dostarcza gotowe wsparcie dla czujników Zigbee, sieci domowych Insteon (home area networks ? HAN), strumieniową transmisję danych wideo z kamer monitorujących IP, aplikację do obliczania kosztów zużycia energii oraz łączność z Internetem, umożliwiającą uzyskanie informacji o pogodzie oraz zapewniającą zdalną kontrolę i diagnostykę. Inne funkcje to sterowanie strefami temperatury, punktowe i strefowe sterowanie oświetleniem, monitorowanie urządzeń domowych i sterowanie nimi.
Nowa przykładowa aplikacja do inteligentnego zarządzania energią opiera się na pakiecie QNX Aviage HMI, który zapewnia strukturę ramową do tworzenia wysoce atrakcyjnych ekranów dotykowych do zarządzania energią w domu w programie Adobe Flash oraz na QNX Neutrino RTOS, systemie operacyjnym czasu rzeczywistego, którego niezawodność została sprawdzona w ciągu ostatnich 30 lat w aplikacjach przemysłowych.
Dana aplikacja wykorzystuje również popularną technologię Publish/Subscribe firmy QNX Software Systems, która znalazła się na liście finalistów do 2010 embedded AWARD. Ta technologia zapewnia wysoce wydajną abstrakcyjną warstwę pomiędzy interfejsem HMI (interfejs użytkownika), a oprogramowaniem sterowania systemem. W rezultacie o wiele łatwiej jest dodawać, zmieniać lub aktualizować czujniki, termostaty, alarmy i mechanizmy sterujące bez konieczności zmiany HMI.
Przykładowa aplikacja działa na wielu rodzajach architektury sprzętowej, takich jak procesory Atmel (AT91SAM9M10, AT91SAM9G45), Freescale (i.MX25, i.MX35, i.MX51) i Texas Instruments (AM3517, OMAP3530).
? Wyrafinowane ekrany dotykowe, łączność z siecią i video łączą się tworząc system inteligentnych pomiarów energii i inne rozwiązania w zakresie zarządzania energią w domu ? mówi Sebastien Marineau-Mes, Wiceprezes ds. Inżynierii w QNX Software Systems. ? Ten nowy inteligentny system do zarządzania energią firmy QNX ułatwia integrację tych technologii, a jednocześnie pomaga programistom w tworzeniu elastycznych projektów gotowych na przyszłe wyzwania.
Przykładowa aplikacja do inteligentnego zarządzania energią jest już dostępna. Programiści mogą pobrać wersję dla procesorów Freescale i.MX25 oraz i.MX35 na stronie www.qnx.com/demo/smarte/freescale.html. Wersje obsługujące inne platformy będą dostępne wkrótce. www.qnx.com