PZ Cormay zainwestuje w lubelskiej podstrefie SSE Euro-Park

  Spółka PZ Cormay, wytwarzająca odczynniki diagnostyczne i aparaturę medyczną, zbuduje nowy zakład w Lublinie za ponad 54 mln zł. Zatrudni w nim około 150 osób, w tym co najmniej 20 na nowych miejscach pracy.

  Zakład powstanie na terenie podstrefy Lublin, będącej częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. W czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes zarządu PZ Cormay Tomasz Tuora podpisali akt notarialny zakupu działki, na której ma powstać nowy zakład. Dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mariusz Błędowski wręczył prezesowi PZ Cormay zezwolenie na działalność w strefie.

  Żuk na konferencji prasowej podkreślił, że biotechnologia, którą zajmuje się firma Cormay, należy do branż uznanych za kluczowe w rozwoju Lublina. "Cieszę się, że firma dostrzegła potencjał Lublina i dobry klimat dla inwestycji, który staramy się tworzyć" – powiedział.

  Tuora zaznaczył, że Lublin jest miejscem, w którym można prowadzić działalność zarówno produkcyjną, jak i badawczo-rozwojową oraz logistyczną, obejmującą wszystkie kraje świata.

  "W diagnostyce trzeba być firmą globalną. To za mały rynek, aby sprzedawać produkty i efekty pracy na terenie jednego kraju lub nawet kilku. Skoncentrowaliśmy się w tym mieście, bo jest tu zaplecze naukowe i infrastrukturalne, które będzie nam pozwalało produkować wyroby dostarczane do wszystkich krajów świata" – powiedział Tuora.

  Nowy zakład powstanie na trzyhektarowej działce przy ul. Rataja. Ma kosztować ponad 54 mln zł. Budowa ruszy w przyszłym roku, a ma być zakończona w 2015. Spółka przeniesie tam produkcję z 2 zakładów, które obecnie ma w Lublinie, zatrudniających ponad sto osób. Zobowiązała się do utworzenia co najmniej 20 nowych miejsc pracy. Nowy zakład będzie produkował m.in. testy diagnostyczne wykorzystywane w chemii klinicznej i hematologii oraz analizatory krwi.

  Grupa PZ Cormay jest notowana na warszawskiej giełdzie. Swoje produkty eksportuje do 150 krajów.

  Spółka Cormay jest 20. firmą, która uzyskała zezwolenie na działalność w lubelskiej specjalnej podstrefie ekonomicznej; dziewięć z nich już z funkcjonuje. Wartość wszystkich zadeklarowanych inwestycji przekroczyła 665 mln zł, a poniesione dotychczas nakłady to ponad 450 mln zł. Wszystkie przedsiębiorstwa zadeklarowały utworzenie docelowo ponad tysiąc nowych miejsc pracy, a dotychczas zatrudniły 969 osób