Przyszłość to własne urządzenia w pracy

    W najbliższych latach liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, w tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie, a Internet przedmiotów zastąpi Internet wszechrzeczy.

    Takie wnioski płyną z ostatnich badań firmy Gartner. BYOD (Bring your own device), czyli korzystanie z prywatnych urządzeń pracowników, staje się coraz bardziej popularne. – Pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50 proc. osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Co więcej, pracownicy chcą korzystać z infrastruktury biurowej za pomocą sprzętów, jakie posiadają w domu.

    Według badań Quocirca „The Mobile Print Enterprise. January 2012”, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce – przekonuje Arkadiusz Chłopik, A&P & Strategic Marketing Manager, Xerox Polska.

    BYOD to interesujący trend, może ułatwić pracę i zwiększyć wydajność pracowników, jednak ważne, by firmy dokładnie określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Chodzi o uniknięcie zagrożeń dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.