Przydomowe elektrociepłownie będą dostępne w Europie

  Panasonic wprowadza na europejski rynek jedno ze swoich najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych – ogniwo paliwowe dla gospodarstw domowych o nazwie Ene Farm. Ma ono produkować zarówno energię elektryczną jak i ciepło.

  Od czasu wprowadzenia pierwszych produktów Ene Farm w maju 2009 r. do stycznia 2011 r. Panasonic dostarczył około 5000 jednostek na rynek japoński. Wyniki te skłoniły firmę Panasonic do przygotowania Ene Farm na rynek europejski. W nowo powstałym Biurze Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonic w Langen w Niemczech, specjaliści japońscy i europejscy będą pracowali nad dostosowaniem produktu do potrzeb użytkowników europejskich.

  Spółka nie informuje jaki będzie koszt Ene Farm na europejskich rynkach. W Japonii cena urządzenia wynosi około 2,76 mln jenów (około 115 tys. złotych).

  W Ene Farm elektryczność jest wytwarzana poprzez reakcję chemiczną między tlenem zawartym w atmosferze i wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego, a ciepło będące produktem ubocznym tego procesu służy do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody.

  „Urządzenie działające jak domowa elektrociepłownia wytwarza nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło. Ene Farm charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, najwyższą na świecie sprawnością środowiskową i najmniejszą w branży przestrzenią instalacyjną” – zapewnia spółka.

  Panasonic przekonuje, że system ten jest niezwykle przyjazny dla środowiska – ponieważ prąd jest wytwarzany i używany w jednym miejscu, nie ma strat przesyłowych, a ponadto można wykorzystać całe ciepło powstające podczas generowania elektryczności. Według twórców, w porównaniu ze standardowym używaniem prądu z elektrowni cieplnej oraz ogrzewaniem wody i mieszkania za pomocą miejskiego gazu, system ogniw paliwowych pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35 procent, a emisji CO2 o około 48 procent.

  Co bardzo ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych powierzchnię wymaganą do instalacji zmniejszono o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnym modelem i wynosi ona około 2 m2.