Przewidywany szybki wzrost przemysłowych zastosowań Ethernetu

16 września 2004 r.

Według badań przeprowadzonych ostatnio przez IMS Research, firmy zajmującej się analizami rynku automatyki przemysłowej, w najbliższych pięciu latach rynek przemysłowej sieci Ethernet w Europie i Ameryce Północnej będzie się szybko rozwijał. Rozwój Ethernetu przewyższy przewidywany wzrost przemysłu automatyzacji i będzie odzwierciedleniem ogólnego trendu zwiększania zastosowania rozwiązań sieciowych i przechodzenia na protokoły oparte na Ethernecie, co wynika z poszukiwania przez użytkowników uniwersalnych rozwiązań sieciowych.

IMS szacuje, że w roku 2003 w samej Ameryce Północnej wysłano do klientów 221 800 komponentów infrastruktury przemysłowego Ethernetu. Oczekuje się, że do roku 2008 liczba ta się podwoi. Firma przewiduje również, że zmniejszy się zastosowanie hubów, zamiast nich wprowadzane będą switche. Rynek urządzeń pracujących na bazie Ethernetu, takich jak PLC czy HMI, powinien rozwijać się podobnie jak rynek komponentów infrastruktury.

IMS Research zbadała również złożoność różnych dostępnychkombinacji technicznych na bazie Ethernetu. ? Każdy producent, który chce uczestniczyć w gwałtownym rozwoju przemysłowego Ethernetu, musi być w stanie zaoferować możliwość podłączenia [produktów] poprzez tradycyjny protokół sieciowy Ethernet TCP/IP ? mówi John Morse, starszy analityk rynku w firmie IMS. ? Ponadto, aby uzyskać maksymalny udział w sprzedaży, producenci Ameryki Północnej powinni dokładnie rozważyć EtherNet/IP. Oferowanie obecnie możliwości połączenia z innymi technikami opartymi na Ethernet to duży atut.

? Nie można jednak zapomnieć, że zmiany na tym złożonym rynku zachodzą o wiele szybciej niż w automatyce przemysłowej, a sytuacja może bardzo szybko się zmienić. Producenci i użytkownicy powinni być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami powstającymi w tej jakże ważnej dziedzinie ? dodaje Morse.