Przetwarzanie sygnałów z wykorzystaniem komputerów PC. Kto za tym stoi?

Projektanci systemów sterowania powinni zwracać szczególną uwagę na przetwarzanie sygnałów, gdy używają kontrolerów opartych na komputerach PC. Biorą wówczas większą odpowiedzialność za działanie systemów niż w sytuacji, gdy używają sterowników PAC. 

 
Większość systemów, w których stosowane są przemysłowe komputery PC, umiejscowionych
jest dla ochrony w szafach elektrycznych. Kondycjonery sygnałów są zazwyczaj zamontowane na szynach DIN w
tych szafach. Źródło: Siemens i Control Engineering

Według Boba Nelsona, biznes menedżera ds. sterowników i oprogramowania w Siemensie producent standardowego rozwiązania systemu sterowania, takiego jak programowalny sterownik automatyki (PAC), bierze pełną odpowiedzialność za wewnętrzne funkcjonowanie tego sterownika. Użytkownik nie musi się o to martwić. Co innego, gdy użytkownik przejdzie do otwartego środowiska sterowania opartego na komputerach PC. Wówczas uzyskuje dużą elastyczność, ale także bierze większą odpowiedzialność za wymaganą wydajność systemu. Dopuszcza też ryzyko problemów z nieumiejętnym dopasowaniem poszczególnych elementów. Rodzi się pytanie: czy i dlaczego warto brać na siebie tę odpowiedzialność? Jednej z odpowiedzi udziela Swapnil Padhye, Product Marketing Engineer ds. przetwarzania sygnałów w National Instruments.
? Maszyny i urządzenia stają się coraz bardziej złożone, więc sterowanie nie ogranicza się już do tradycyjnych sygnałów dyskretnych ?włącz? / ?wyłącz? czy powolnych sygnałów analogowych ? mówi przedstawiciel NI. ? Nowoczesne aplikacje sterowania wymagają akwizycji danych ze złożonych sensorów, jak na przykład akcelerometry oraz podejmowania decyzji przy większych prędkościach przesyłu danych.