Projektanci systemów sterowania powinni zwracać szczególną uwagę na przetwarzanie sygnałów, gdy używają kontrolerów opartych na komputerach PC. Biorą wówczas większą odpowiedzialność za działanie systemów niż w sytuacji, gdy używają sterowników PAC.
Większość systemów, w których stosowane są przemysłowe komputery PC, umiejscowionych
jest dla ochrony w szafach elektrycznych. Kondycjonery sygnałów są zazwyczaj zamontowane na szynach DIN w
tych szafach. Źródło: Siemens i Control Engineering
Według Boba Nelsona, biznes menedżera ds. sterowników i oprogramowania w Siemensie producent standardowego rozwiązania systemu sterowania, takiego jak programowalny sterownik automatyki (PAC), bierze pełną odpowiedzialność za wewnętrzne funkcjonowanie tego sterownika. Użytkownik nie musi się o to martwić. Co innego, gdy użytkownik przejdzie do otwartego środowiska sterowania opartego na komputerach PC. Wówczas uzyskuje dużą elastyczność, ale także bierze większą odpowiedzialność za wymaganą wydajność systemu. Dopuszcza też ryzyko problemów z nieumiejętnym dopasowaniem poszczególnych elementów. Rodzi się pytanie: czy i dlaczego warto brać na siebie tę odpowiedzialność? Jednej z odpowiedzi udziela Swapnil Padhye, Product Marketing Engineer ds. przetwarzania sygnałów w National Instruments.
? Maszyny i urządzenia stają się coraz bardziej złożone, więc sterowanie nie ogranicza się już do tradycyjnych sygnałów dyskretnych ?włącz? / ?wyłącz? czy powolnych sygnałów analogowych ? mówi przedstawiciel NI. ? Nowoczesne aplikacje sterowania wymagają akwizycji danych ze złożonych sensorów, jak na przykład akcelerometry oraz podejmowania decyzji przy większych prędkościach przesyłu danych.
Strona główna Automatyka procesu Przetwarzanie sygnałów z wykorzystaniem komputerów PC. Kto za tym stoi?