Przestarzałe elektrownie wiatrowe trafiają do Polski

    80 proc. wniosków o przyłączenie do sieci dotyczy przestarzałych elektrowni wiatrowych małej mocy, sprowadzanych z Niemiec i Danii; zajmą one najlepsze miejsca dla siłowni wiatrowych – powiedział prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Jarosław Mroczek.
    "Zdecydowana większość – ok. 80 proc. wniosków w PSE i spółkach dystrybucyjnych (o przyłączenie do sieci – PAP) – dotyczy przyłączenia maleńkich pojedynczych elektrowni o mocy 500-700 kilowatów, sprowadzanych z Niemiec lub Danii. To są niestety stare elektrownie, pochodzące z tzw. repoweringu" – powiedział w poniedziałek podczas konferencji Mroczek.
    "To spowoduje, że dobre miejsca, efektywne energetycznie, będą wykorzystywały sprzęt, który jest technologicznie słaby, nie ma części zamiennych i daje słabej jakości energię elektryczną" – dodał.
    Jak poinformował PAP rzecznik PSE Operatora Dariusz Chomka, obecnie rozpatrywane są wnioski o przyłączenie ponad 34 tys. MW mocy z elektrowni wiatrowych; wydano już warunki przyłączenia dla ponad 15 tys. MW. Resort gospodarki przewiduje 6 tys. MW mocy z wiatraków w 2020 roku.
    Obecna na konferencji wiceminister gospodarki Joanna Strzelec Łobodzińska poinformowała, że w 2000 roku w elektrowniach wiatrowych wytwarzano niecałe 20 MW energii elektrycznej, do 2007 roku było to ponad 300 MW.
    "Lata 2008-2009 to jeszcze bardziej dynamiczny rozwój: z 450 do ponad 660 MW zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych" – powiedziała Strzelec-Łobodzińska. Poinformowała, że w bilansie załączonym do "Polityki energetycznej" założono 6000 MW energii elektrycznej z wiatru w 2020 roku. "Wydaje się to realne, patrząc na ilość wniosków o przyłączenie do sieci" – oceniła.
    Strzelec-Łobodzińska przyznała, że PSE Operator i dystrybutorzy przeżywają nawał nowych wniosków oraz dokumentów uzupełniających "stare" wnioski w związku ze zmianą wymagań dla wnioskodawców chcących przyłączyć elektrownię wiatrową do sieci energetycznej.
    "Założyliśmy pewien okres przejściowy na dostosowanie już złożonych wniosków do nowych wymogów. Wpływają jednocześnie nowe wnioski według zmienionych wymogów. Mocno zastanawiamy się, czy nie wprowadzić szybkiej zmiany w +Prawie energetycznym+" – powiedziała wiceminister. Dodała, że są atrakcyjne miejsca w kraju, gdzie jest złożonych dużo wniosków o przyłączenie mocy z wiatraków.
    Do września wszystkie "stare" wnioski oprzyłączenie nowych mocy do sieci muszą być uzupełnione o wyrys z planu zagospodarowania, musi być też wpłacona zaliczka. Zmiany mają na celu zlikwidowanie handlu przydzielonymi warunkami przyłączeniowymi.