Przedstawiciele światowych technopolii spotkają się w Gliwicach

  Przedstawiciele światowych technopolii spotkają się w przyszłym tygodniu w Gliwicach, gdzie omówią przygotowania do mającego się tam odbyć w 2012 r. zjazdu Światowego Stowarzyszenia Technopolii oraz wezmą udział w konferencji poświęconej innowacjom.

  Mianem technopolii określane są miasta, stawiające na rozwój technologii high-tech. Miasta te zrzesza Światowe Stowarzyszenie Technopolii (World Technopolis Association – WTA). Gliwice są członkiem Stowarzyszenia od 2005 r. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz od trzech lat należy do ścisłego grona kierującego pracami WTA.

  WTA to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Daejeon w Korei Południowej, do której należy kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych technologicznie światowych ośrodków rozwoju. Członkowie rekrutują się głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też z Europy, m.in. z niemieckiego Frankfurtu i Heidelbergu, szwedzkiej Uppsali czy francuskiego Lille.

  Do tego grona zapraszane są także ośrodki, które dopiero rozpoczynają wdrażanie nowatorskich rozwiązań w przemyśle czy edukacji. Gliwice przyjęto w poczet WTA doceniając jego promowanie innowacyjności i uznając, że miasto ma dobre perspektywy rozwoju.

  Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA.

  W 2012 r. organizatorem imprezy będą Gliwice. Przyjedzie wówczas kilkuset delegatów z kilkudziesięciu państw. Przygotowanie takiego spotkania gliwiccy samorządowcy postrzegają jako szansę na promocję miasta, Śląska i Polski.

  Aby omówić trwające przygotowania do przyszłorocznego zjazdu, od 29 do 31 sierpnia w mieście przebywać będzie 16 delegatów Stowarzyszenia z ośmiu krajów. Wezmą udział w 23. posiedzeniu zarządu WTA, a także w towarzyszącej mu międzynarodowej konferencji "Innowacje, badania i rozwój w regionach poprzemysłowych".

  Przedstawiciele WTA będą chcieli lepiej poznać miasto i omówić szczegóły przygotowań do zjazdu. Spotkają się m.in. z prezydentem Gliwic, rektorem Politechniki Śląskiej i innymi osobami zaangażowanymi w organizację zgromadzenia. Wśród zagranicznych delegatów znajdą się reprezentanci samorządów i innych instytucji m.in. z Korei Południowej, Chin, Tajwanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Australii.

  Organizowana w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" wtorkowa Międzynarodowa Konferencja "Innowacje, badania i rozwój w regionach poprzemysłowych" ma być okazją do prezentacji oraz porównania polskich, europejskich i światowych modeli wsparcia innowacyjności.

  Prelekcje mają wygłosić m.in. wiceprzewodniczący sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii prof. Jan Kaźmierczak (PO), prezes Business Centre Club Marek Goliszewski, prezes "Technoparku Gliwice" prof. Jan Kosmol, a także eksperci z Korei Południowej, Indonezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Australii.

  Wtorkowa konferencja "Innowacje, badania i rozwój w regionach poprzemysłowych" zyskała patronaty wicepremiera Waldemara Pawlaka i polskiej prezydencji.

  Projekt "InnoDoktorant – stypendia dla doktorantów" jest realizowany w ramach Poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Stypendia w wysokości 30 tys. zł przyznano w 2010 roku już po raz trzeci.