Produkcja aut w Polsce mocno w górę

  W czerwcu tego roku w polskich fabrykach wyprodukowano 48 061 aut osobowych, o prawie 35 proc. więcej niż w maju i tylko o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał instytut Samar.
  Natomiast w I półroczu 2005 r. w Polsce zbudowano ogółem 258 806 samochodów osobowych, o 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej.
  Zdaniem specjalistów Samara, nadal polskie auta cieszą się dużym powodzeniem poza granicami Polski, głównie w Europie Zachodniej. Ponad 93 proc. samochodów osobowych i ponad 90 proc. dostawczych wytworzonych w czerwcu znalazło nabywców zagranicą.
  Największym producentem aut osobowych w Polsce jest nadal Fiat. Jego udział w produkcji tych samochodów w czerwcu tego roku wyniósł 54,2 proc. Drugą pozycję, z udziałem 22,7 proc., zajmuje Opel.
  Dalsze miejsca w kolejności zajmują: Volkswagen – 17,4 proc. udziału, FSO – 5,6 proc., Intrall (producent samochodów Honker) – 0,1 proc.
  Jak podaje Samar, po pierwszym półroczu w rankingu produkowanych w Polsce modeli pierwsze miejsce zajmuje fiat panda, który ma 45 proc. udział w całkowitej produkcji samochodów osobowych w polskich fabrykach.
  Dalsze miejsca w kolejności zajmują: opel astra – 13,5 proc. udziału, volkswagen caddy – 11,6 proc., fiat seicento – 9,9 proc., opel agila – 9 proc., FSO lanos – 5,7 proc., vw transporter – 4,9 proc. oraz FSO matiz – 0,3 proc.
  W czerwcu tego roku nieznacznie wzrosła, w porównaniu do maja, produkcja samochodów dostawczych w Polsce. Jak podaje Samar, w ubiegłym miesiącu zbudowano 7 430 pojazdów dostawczych, o 14,3 proc. więcej w stosunku do czerwca roku ubiegłego i 2,5 proc. więcej niż w maju tego roku.
  Największym producentem aut dostawczych w Polsce jest poznański Volkswagen, który w czerwcowej produkcji miał 84,5-proc. udział. Na drugiej pozycji znalazł się Fiat z udziałem 13,7 proc.
  Największym zainteresowaniem klientów, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą, cieszy się niezmiennie vw caddy, którego udział w produkcji wynosi ponad 66 proc. Tuż za nim znajduje się drugi model Volkswagena – transporter – z udziałem blisko 16 proc. Na trzeciej pozycji jest fiat panda van – 12,3 proc.