Wymagania względem aparatury, wykorzystywanej w procesach przemysłowych ciągle rosną. Jest to konsekwencja wykorzystywania monitorowania i kontroli procesu, mającej na celu zapewnienie prawidłowych warunków pracy ? pracy w określonych limitach wymagań.
Aparatura często dostarcza informacji krytycznych na temat procesu w czasie rzeczywistym ? pomaga to inżynierom procesu podejmować świadome decyzje.
Skutkiem tego, podczas poszukiwania większej dokładności i wydajności, klienci często wymagają dostarczania większej ilości informacji dla monitorowania procesu poprzez urządzenia takie jak sterowniki PLC i komputery, tym samym wymagając od takich urządzeń jak przetworniki ciśnienia pobierania i wysyłania informacji do takich sterowników (lub komputerów).
Wobec tych rosnących wymagań względem informacji i monitorowania oczekuje się ciągłego wzrostu zapotrzebowania na czujniki ciśnienia i nadajniki im dedykowane, w większości fabryk w całej Europie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na poszerzenie rynku jest postęp technologiczny, który uczynił czujniki ciśnienia bardziej wszechstronne i niezawodne.
Współczesne urządzenia pomiaru ciśnienia zawierają w sobie wiele dodatkowych funkcji. Poza ciśnieniem, monitorują zmiany temperatury, wykrywają nieszczelności, dostarczają szeroko rozumianego sprzężenia zwrotnego do systemu sterowania. Użytkownicy końcowi, którzy poszukują lepszych sposobów zarządzania swoimi zasobami, z pewnością przychylnym okiem spoglądają na takie systemy pomiarowe, które będą mogły sprostać ich przyszłym wymaganiom.
?Rozwój takich technik produkcyjnych, jak mikro-obróbka, nakładanie grubych i cienkich warstw materiału, czy obróbka z użyciem wyładowania elektrycznego, ułatwił wynalezienie mikro-czujników ciśnienia. Zdecydowanie poszerzyło to zakres możliwych aplikacji pomiaru ciśnienia?, zauważają: analityk badań rozwojowych S. Gomathinayagam w firmie Frost&Sullivan (http://sensors.frost.com) i Dr. Rajender Thusu.
?Rosnąca popularność czujników opartych na układach mikroelektromechanicznych (Micro ElectroMechanical Systems) oznacza, że rynek zainteresowany jest i będzie w najbliższym czasie czujnikami miniaturowymi?.
Jednakże, uczestnicy europejskich rynków czujników ciśnienia, muszą zrozumieć, że rynek powoli się nasyca. Wskutek tego, kilka zauważalnych trendów na rynku to:
- rozluźnienie wymagań wobec czujników,
- spowolnienie innowacji w technologii,
- zwiększona konkurencja na rynku, objawiająca się w zwiększonej presji cenowej wśród uczestników całego rynku.
Poza tym, zmniejszenie nakładów na projekty typu ?greenfield? wydaje się być głównym czynnikiem powściągliwości rozrostu rynku.
Cytując uczestników rynku, ?cena jest czołowym czynnikiem wpływającym obecnie na konkurencję na rynku, będąc jednocześnie kluczem do sukcesu danej produkcji?. W sytuacji, gdy technologie są już opracowane, a produkty uczestników rynku niewiele się różnią, cena najbardziej wpływa na konkurencyjność. Jest to o wiele bardziej zauważalne wśród dostawców czujników ciśnienia średniej klasy, gdzie uczestników rynku jest znacznie więcej. Rynek musi zatem oferować systemy o większej z punktu widzenia klienta, funkcjonalności.
?Uwzględniając trendy produktów, wymóg monitorowania procesu w czasie rzeczywistym, w celu zapewnienia lepszej kontroli i niezawodności procesu produkcyjnego wpływa w znacznym stopniu na skierowanie uwagi użytkowników końcowych na elektronicznych czujnikach ciśnienia,? wyjaśnia pan Gomathinayagam.
?W związku z tym, rurka bourdona, obecna na rynku już od ponad 100 lat, nie ma szans konkurować z czujnikami elektronicznymi, takimi jak czujniki piezoelektryczne, pojemnościowe, czy tensometryczne, będąc stopniowo wypieraną z rynku?.
Niemiecki rynek czujników ciśnienia (jeden z największych europejskich rynków regionalnych) bliski jest pełnego nasycenia. Przyszły wzrost zainteresowania przewidywany jest raczej we wschodniej Europie.
Dodatkowo, bliskość rynku wschodnioeuropejskiego przy niskich cenach produkcji, stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych regionów świata, w których koszta produkcji są podobnie niskie.
Całkowite dochody europejskich rynków czujników ciśnienia wynosiły 1 484,8 miliona USD w roku 2005. Planuje się, że do 2012 dochody osiągną poziom 2069,6 miliona USD.
Pośród różnych czujników ciśnienia, te oparte w budowie o technologię MEMS, zanotowały najwyższy udział zysków, kształtujący się na poziomie 42,1% całkowitego dochodu na rok 2005.?Podsumowując, szybki rozwój technologii MEMS, tensometrii oraz pomiarów piezoelektrycznych ciśnienia najprawdopodobniej zapewnią głębszą penetrację rynku europejskiego,? mówi Dr. Thusu.?W świetle trendów technologicznych, skupionych na elektronice cyfrowej, integracji oprogramowania i systemów sieciowych, aby pozostać konkurencyjnymi, producenci czujników ciśnienia oraz nadajników, przesyłających informacje z tychże czujników, będą zmuszeni znacznie poszerzyć funkcjonalność swoich produktów?.