Na opublikowanej w Lipsku liście 500 najpotężniejszych komputerów na świecie znalazł się na 176 miejscu superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. 277 miejsce zajął superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na pierwszym miejscu pozostaje chiński superkomputer Tianhe-2 z procesorami Intela.
Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. Zeus z AGH, najmocniejszy superkomputer w Polsce, na liście znalazł się już po raz dziewiąty. Listę przygotowuje zespół prof. Hansa Meuera z Uniwersytetu w Mannheim mierząc szybkość działania komputerów w zadanych działaniach.
Najwięcej superkomputerów, 233, znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Sukcesywnie rośnie liczba takich jednostek w Chinach – doszła już do 76. W Europie Wielka Brytania ma 30 maszyn, Francja – 27, a Niemcy – 23.
Tianhe-2 wykonuje 33 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę – działa z prędkością 33,86 petaflopsa. Do pracy potrzebuje mocy 17,8 MW. Krakowski Zeus pracuje z maksymalną teoretyczną prędkością 374 teraflopsów – wykonuje 374 biliony operacji na sekundę, a superkomputer z Warszawy – 189 teraflopsów.
Superkomputer Zeus wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych dzięki Zeusowi w roku 2013 wyniosła ponad 8 milionów. Naukowcy oszacowali, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat.
Łączne możliwości wszystkich 500 komputerów z listy to 274 petaflopsy. Pół roku temu moc obliczeniowa wynosiła 250 petaflopsów. Ponad 85 procesorów w superkomputerach z listy to produkty Intela. Udział IBM wynosi 8 proc., a procesorów AMD Operon – 6 procent.