Polskie firmy ruszyły na podbój Czech

11 października 2004 r.

Od czasu wejścia do Unii Europejskiej w Czechach odnotowano wręcz lawinowy wzrost zainteresowania polskich firm wejściem na miejscowy rynek i prowadzeniem tu działalności gospodarczej.

Praska firma Goodcom, która specjalizuje się w adresowanych właśnie do polskich przedsiębiorców usługach konsultingowych ocenia, że od maja zainteresowanie polskich firm czeskim rynkiem wzrosło o ponad 500 proc. ? Takiego zainteresowania nigdy wcześniej nie było ? powiedział współwłaściciel Goodcomu, Jaromir Piskorz. ? Wynika ono przede wszystkim z likwidacji ceł, która sprawiła, że wiele polskich produktów może z powodzeniem ? ze względu na niską cenę i wysoką jakość ? konkurować na czeskim rynku z podobnymi artykułami czeskimi lub sprowadzanymi z innych państw Unii ? dodał Piskorz.

Jego zdaniem szanse na czeskim rynku mają nie tylko polskie meble i coraz skuteczniej konkurujące z miejscowymi wyrobami polskie owoce i warzywa, ale także polskie mięsa i wędliny. O ich atrakcyjności, obok jakości, decyduje głównie cena, co spowodowane jest korzystną dla polskich firm relacją kursu złotego do korony. ? Ogromne zainteresowanie Czechami wykazują także polscy inwestorzy, którzy chcą w Czechach kupować zakłady produkcyjne. Mieliśmy wiele konkretnych próśb dotyczących kupna zakładów tekstylnych, przemysłu kablowego, zakładów metalurgicznych i odlewni. Polscy przedsiębiorcy interesują się także kupnem hoteli i restauracji ? powiedział Jaromir Piskorz.

Od wejścia obu krajów do UE zdecydowanemu uproszczeniu uległy zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Czechach przez osoby fizyczne, w tym także przez obcokrajowców. Nadal jednak formalności związane z rejestracją polskich firm trwają bardzo długo, często nawet kilka miesięcy. W parlamencie praskim trwają prace nad nowelizacją ustawy o rejestrze handlowym, która procedury te ma w zasadniczy sposób skrócić. ? Do tej pory najszybciej rejestruje się przedstawicielstwa handlowe. Kilka z nich zarejestrowaliśmy w rekordowym czasie jednego tygodnia ? powiedział Piskorz. Jego zdaniem polskie firmy mogą także podejmować działalność gospodarczą, kupując już zarejestrowane czeskie firmy. Załatwianie wszelkich formalności w takich przypadkach można skrócić nawet do kilku dni.

Źródło: PAP