Polska na liście największego koreańskiego producenta opon

  Południowokoreański koncern Hankook Tire, największy w Korei producent opon, rozważa Polskę, Czechy i Węgry jako możliwe lokalizacje pod budowę ? kosztem 600 mln USD ? nowej fabryki.
  ? Prowadzimy finałowe rozmowy z Polską, Czechami i Węgrami ? powiedział przedstawiciel Hankook Tire, Suh Min Chul. ? Nie uwzględniamy już Słowacji. Wkrótce powinna zapaść decyzja.
  Zakład południowokoreańskiego koncernu rozpocząłby pracę w 2007 roku i stworzył 3 tys. nowych miejsc pracy.
  Wiceminister gospodarki, Marcin Kaszuba powiedział PAP, że nic mu nie wiadomo na temat prowadzenia z Hankook Tire finałowych rozmów w sprawie tej inwestycji: ? Nie odniosłem wrażenia, by koreański koncern był zainteresowany Polską. Moim zdaniem Hankook nie wybierze Polski, ponieważ interesuje go uzyskanie jak najwyższego wsparcia budżetowego. Raczej będzie starał się przekonać rząd węgierski do udzielenia takiego wsparcia.
  Minister dodał, że Polska złożyła Hankook Tire bardzo dobrą ofertę, jednak nie jest ona już aktualna, ponieważ nie ma już wolnych środków finansowych, a tereny, które oferowano w Kobierzycach dla Hankook Tire, wybrał na miejsce swojej inwestycji inny koreański koncern ? LG.
  Podkreślił, że cały czas jest ważna druga oferta złożona Hankook Tire, która gwarantuje objęcie inwestycji specjalną strefą ekonomiczną.
  W lipcu br. Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wystąpiła do inwestora z propozycją ponownego rozważenia Polski jako potencjalnej lokalizacji inwestycji (pierwszą ofertę agencja złożyła na początku 2005 r.).