Polska fabryka włoskiego Brembo będzie zaopatrywać Europę

    Pod koniec lutego w Dąbrowie Górniczej otwarto odlewnię tarcz hamulcowych firmy Brembo. Warta 45 mln euro inwestycja typu greenfield jest częścią strategii przemysłowej koncernu, mającej na celu efektywną organizację każdego etapu procesu produkcji ? odlewni, produkcji tarcz i logistyki. Budowa odlewni trwała niespełna rok. Zakład jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Wytwarzać będzie odlewy żeliwne do tarcz hamulcowych do samochodów osobowych i ciężarowych. Fabrykę wyposażono w urządzenia do nowoczesnej produkcji i obróbki metali. Zainstalowano m.in. cztery piece indukcyjne z częstotliwością sieciową, o pojemności 16 ton każdy. Ich zdolność produkcyjna wynosi 24 t/h. Dzięki temu łączna zdolność produkcyjna koncernu Brembo w Europie i Ameryce Północnej wzrośnie prawie dwukrotnie, z 90 do 160 tys. ton.
    Po uzyskaniu homologacji dla wszystkich produktów wśród firm zaopatrywanych przez zakład w Dąbrowie Górniczej znajdą się m.in.: Audi, Daimler Chrysler, Fiat, Land Rover, PSA, Volvo, Iveco i Cargo Bull.
     Tutejsze zakłady koncernu są na drugim miejscu pod względem wartości inwestycji i ilości zatrudnionych osób. Od 1995 roku koncern zainwestował w Polsce około 100 mln euro. W roku 2006 zainwestowanych zostanie kolejnych 20 mln euro w rozbudowę sąsiadującego z odlewnią zakładu obróbki tarcz.