Polscy naukowcy z firmy ABB rozwijają technologię dla Formuły E

Fot. ABB

ABB będzie dostarczać technologię ładowania dla bolidów Gen 3, które w przyszłości mają startować w wyścigach Formuły E. Za rozwój technologii odpowiadają naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie.

ABB jest sponsorem tytularnym elektrycznej serii od sezonu czwartego (2017-2018). Bolidy Gen 3 ? lżejsze, szybsze i wydajniejsze energetycznie niż ich poprzednicy ? będą wykorzystywane od sezonu dziewiątego (2022-2023). Wspólnie z inżynierami FIA i Formuły E, zespoły biznesu Elektryfikacji ABB pracują obecnie nad mobilnymi stacjami do ładowania, które będą mogły obsługiwać dwa bolidy jednocześnie.

W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.

? Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej, mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB ? mówi Paweł Błaszczyk, szef projektu. ? Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach.

Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja będzie w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system pozwoli na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.

Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

? ABB FIA Formula E to więcej niż wyścig. To platforma innowacyjności, która napędza rozwój pojazdów elektrycznych i koniec końców przyczynia się do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko ? powiedział Tarak Mehta, dyrektor biznesu Elektryfikacji ABB. ? Jesteśmy dumni z bycia częścią Formuły E, a decyzja FIA o podniesieniu serii elektrycznych wyścigów do rangi Mistrzostw Świata zwiększa ich znaczenie.

? Formuła E rozwija się w oparciu o pierwszy, udany etap partnerstwa z ABB. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć tę współpracę o integrację technologii z bolidem Gen 3. ABB dostarczy krytyczne rozwiązania, które usprawnią produkt wyścigowy i zademonstrują nowe możliwości w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych ? dodał Jaime Reigle, prezes Formuły E.

ABB jest globalnym liderem przyłączonych do sieci systemów szybkiego ładowania prądem stałym (DC) dla pojazdów elektrycznych. Firma ma na koncie wiele prestiżowych projektów, m.in. dla Electrify America, IONITY czy Fastned. Jest także oficjalnym partnerem zespołu TAG Heuer Porsche w Formule E.

ABB bierze aktywny udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (16-22 września), podkreślając znaczenie elektromobilności w rozwoju bardziej ekologicznego transportu i inteligentnych miast. Formuła E stała się platformą rozwijającą tę technologię.


ABB