Polscy naukowcy będą pracowali nad reaktorami jądrowymi najnowszej ? IV generacji. Wezmą udział w międzynarodowym programie Allegro, do którego przystąpiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) – poinformował rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.
Jak poinformował Sieczkowski, porozumienie, na mocy którego Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przystąpiło do międzynarodowego programu Allegro podpisano w poniedziałek w Brukseli.
?Zaproszenie NCBJ do grona naukowców pracujących nad reaktorami IV generacji to oznaka zaufania międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce? ? podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.
Polscy naukowcy będą pracowali w eksperckich zespołach opracowujących koncepcje technologiczne i założenia do budowy tzw. reaktorów prędkich, należących do IV generacji reaktorów jądrowych. Uczeni, pracujący w ramach programu Allegro, będą szukali sposobów na lepsze wykorzystanie paliwa jądrowego i zmniejszenie ilości odpadów promieniotwórczych.
?Allegro jest jednym z trzech podstawowych projektów, realizowanych w ramach prowadzonego przez Komisję Europejską programu European Sustainable Nuclear Industrial Initiative (ESNII) i mających na celu opracowanie reaktorów IV generacji. Wspólnie z naukowcami z Czech, Słowacji i Węgier będziemy pracować nad powstaniem reaktora prędkiego chłodzonego gazem, konkretnie helem? ? tłumaczy ekspert ds. energetyki jądrowej NCBJ mgr inż. Tomasz Jackowski.
Rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski wyjaśnia, że reaktory prędkie IV generacji w niedalekiej przyszłości stanowić będą uzupełnienie dotychczas eksploatowanej sieci reaktorów II i III generacji.
?Ich ważną zaletą jest zwiększona wydajność energetyczna, dochodząca do prawie 50 proc., obecnie wskaźnik ten wynosi 35-37 proc. Co więcej, są one przyjazne środowisku naturalnemu, nie tylko ze względu na brak szkodliwych emisji, ale również poprzez wydłużenie cyklu paliwowego oraz możliwość spalania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych z obecnie eksploatowanych elektrowni atomowych? ? czytamy w komunikacie NCBJ.
Reaktory IV generacji umożliwiają wykorzystywanie zapasów uranu. Uran w przyrodzie występuje dwóch izotopach ? 235 i 238. We współczesnych elektrowniach, pracujących na neutronach termicznych, wykorzystuje się głównie uran 235, zaś przeważająca część uranu 238 pozostaje niewykorzystana.
?Wynika to z faktu, że uran 238, w przeciwieństwie do 235, jest dość trudno rozszczepialny. Neutrony prędkie mają zdolność przekształcenia uranu 238 w pluton, który jest tak samo dobrym paliwem, jak uran 235. Reaktor pracujący na neutronach prędkich może więc – do pewnego stopnia – produkować swoje własne paliwo. Z tego powodu bywa potocznie nazywany reaktorem powielającym? – wyjaśnia mgr inż. Kajetan Różycki z NCBJ.
Jak tłumaczy, reaktory na neutrony prędkie mogą ?dopalać? zużyte paliwo z współczesnych ?konwencjonalnych? elektrowni jądrowych, pracujących na reaktorach termicznych. ?Pozwala to pozbyć się znacznej części długożyciowych izotopów promieniotwórczych obecnych w zużytym paliwie i tym samym skrócić konieczny czas jego składowania? ? mówi Różycki.
Zdaniem dyrektora NCBJ prof. Grzegorza Wrochny zaproszenie do udziału w programie Allegro świadczy o zaufaniu międzynarodowych ekspertów dla prac wykonywanych w Polsce.
?Posiadamy nie tylko własny reaktor badawczy, zaprojektowany i skonstruowany w Polsce (reaktor "Maria" w Otwocku-Świerku – przyp. PAP), ale dysponujemy również własną kadrą naukową, z dużym doświadczeniem w zakresie obliczeń, symulacji i eksperymentalnych badań zjawisk zachodzących w reaktorach. Jestem głęboko przekonany, że nasze doświadczenia nie tylko przyczynią się do szybszego powstania reaktorów IV generacji, ale będą z powodzeniem wykorzystane w realizacji polskiego programu jądrowego? ? powiedział prof. Wrochna.