Politechnika Gdańska otwiera kierunek z General Electric

  Politechnika Gdańska i firma General Electric uruchamiają nową specjalność studiów magisterskich w zakresie podwodnych technologii dla przemysłu naftowego. Jest to pierwsza taka specjalność w Polsce. Ok. 30 studentów naukę rozpocznie już w lutym br.

  Specjalność będzie realizowana na studiach II stopnia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Jak zapewniają Politechnika Gdańska i General Electric, celem współpracy jest kształcenie kadry inżynierów wyspecjalizowanych w technologii dla przemysłu naftowego i tym samym rozwój tego sektora w Polsce.

  Prodziekan ds. organizacji studiów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki, dr inż. Damian Bocheński poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku, że specjalność pod nazwą "technologiepodwodne" jest uruchamiana w ramach kierunku oceanotechnika. O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia.

  "Rekrutacja potrwa do 12 lutego i o indeks mogą się ubiegać także studenci innych wydziałów np. mechanicznego, elektronicznego i elektrotechnicznego" – dodał.

  Dyrektor zarządzająca General Electric Engineering Design Center (EDC) Magdalena Nizik uważa, że "dział projektowania sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu to obecnie najszybciej rozwijający się dział w ramach EDC". Poinformowała, że zespół pracujący nad tymi projektami liczy około 200 pracowników, a w 2013 r. planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 350 osób, a w przyszłym roku ma być przyjęte kolejne 100 osób.

  Marian Lubieniecki z General Electric EDC zapewnił podczas konferencji, że "firma zaoferuje studentom płatne miesięczne praktyki w biurze EDC w Warszawie oraz wspólne pisanie prac magisterskich". Zajęcia w ramach specjalności mają prowadzić wykładowcy Politechniki Gdańskiej oraz doświadczeni inżynierowie koncernu, którzy na co dzień zajmują się obsługą serwisową instalacji podwodnych.

  W programie studiów są m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych. Przy opracowywaniu programu studiów korzystano z programów nauczania podobnych specjalności na uczelniach amerykańskich i brytyjskich.

  Lubieniecki poinformował, że warszawskie biuro prowadzi projekty w zakresie wydobycia ropy i gazu, które są realizowane na całym świecie np. u wybrzeży Australii i Afryki, w zatoce meksykańskiej, na morzu Północnym dla największych światowych firm.