Polak współtwórcą sztucznego ramienia

  Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Urządzenie może przenosić nawet delikatne przedmioty, jak pomidory czy surowe jajka – informuje Instytut Fraunhofera. Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie.

  W oparciu o zasady bioniki – nauki badającej funkcjonowanie organizmów żywych i możliwość zastosowania tych zasad w technice – do opracowanego manipulatora naukowcy przenieśli naturalne zasady budowy trąby słonia. Stworzyli w ten sposób unikalny system, który osiąga humanoidalną lekkość, zwinność i elastyczność.

  Innowacyjność urządzenia polega na jego ogromnej elastyczności. Dzięki elastycznej sekwencji ruchu, chwytak może precyzyjnie odpowiedzieć na kontakt z ludźmi. Urządzenie może chwytać, trzymać i przenosić nawet tak delikatne przedmioty jak surowe jajka, pomidory czy szklankę wody. Jak zapewniają naukowcy z Instytutu, czyni to równie delikatnie, jak człowiek.

  Bioniczne ramię może więc znaleźć zastosowanie we wszystkich dziedzinach, w których ludzie potrzebują wsparcia maszyn. "Są to nie tylko techniki medyczne, rehabilitacja i opieka osób niepełnosprawnych, ale także rolnictwoi aplikacje używane w gospodarstwach domowych" – informuje Instytut.

  Współtwórca urządzenia Andrzej Grzesiak studiował elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Z początkiem lat 90. przeniósł się na Uniwersytet w Stuttgarcie, a po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Fraunhofera.

  Za wynalazek naukowcy otrzymali m.in. "Niemiecką Nagrodę Przyszłości", którą odebrali z rąk prezydenta Niemiec Christiana Wolffa. Przyznane im 250 tysięcy euro przeznaczyli na stypendia dla studentów uczelni technicznych.