PLASTPOL 2018 dowodem świetnej kondycji branży

Jeszcze więcej krajów reprezentowało światową branżę podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Targach Kielce. Podczas wystawy PLASTPOL 2018 zobaczyć można było ofertę 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34.000 metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka.

PLASTPOL utrzymał swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce, spośród wszystkich branż gospodarki. Ponad 50 procent wystawców pochodzi spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówiące, że najwięcej inwestorów zagranicznych w branży przetwórstwa tworzyw jest z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się w wynikami Plastpolu ? to firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.

– Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej Plastpol na wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9 proc. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, co przekłada się na jakość spotkania w Kielcach ? komentuje prezes Andrzej Mochoń. – Zarówno ta, jak i poprzednia edycja targowa umocniły rolę targów PLASTPOL, jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Warto podkreślić, że podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają u naszych sąsiadów zza południowej i wschodniej granicy. Co wielokrotnie przewija się w rozmowach z wystawcami. W ciągu czterech dni Targi Kielce odwiedziło blisko 19.000 osób ? mówi Kamil Perz, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce. Podczas tegorocznego PLASTPOLU zwiedzający mogli zapoznać się ekspozycjami firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenia, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch oraz oczywiście z Polski.

Spotkanie przedstawicieli polskiej branży tworzyw w Kielcach

Cztery targowe dni poprzedziło spotkanie branży tworzyw sztucznych ?Perspektywy ?Innowacje ? Wyzwania? organizowane wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Konferencja zgromadziła czołowych przedstawicieli firm branży z Polski. Dyskutowano nad jej kondycją i aktualnymi wyzwaniami. W tym roku tematem przewodnim spotkania była ogłoszona w styczniu br. przez Komisję Europejską Strategia dla tworzyw sztucznych, a także inne zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wpływ, jaki planowane w tym zakresie zmiany mogą mieć na branżę tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.

Optymistyczne dane od PlasticsEurope

Podczas pierwszego dnia targów PLASTPOL zostały ogłoszone najnowsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa w Polsce i w Europie w roku 2017. Wskazują one, że zapotrzebowanie to stale wzrasta, a branża dynamicznie się rozwija. Zużycie tworzyw w roku 2017 w Polsce szacuje się na ok. 3,5 mln, co oznacza wzrost aż o 9 % w porównaniu do roku 2016. To bardzo dobry wynik na tle całej Europy, gdzie wzrost ten szacowany jest na 3,5%, a wielkość zapotrzebowania na 51,7 mln ton. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok. 6,8 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

– Przed polskim i europejskim przemysłem tworzyw sztucznych stoją nowe wyzwania, mogące negatywnie wpłynąć na konkurencyjność branży tworzyw sztucznych, które są związane z ogłoszoną przez Komisję Europejską na początku roku Strategią na temat tworzyw sztucznych i wdrażaniem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) – zwracał uwagę podczas konferencji Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska. – Być może pojawią się ograniczenia związane z konkretnymi wyrobami, podobnie jak to było w przypadku foliówek. Równie ważne jest efektywne zatrzymanie zanieczyszczanie środowiska, w tym środowiska morskiego, porzucanymi odpadami tworzyw sztucznych. Tu przemysł od lat realizuje programy mające na celu promowanie sprawdzonych rozwiązań w zagospodarowaniu odpadów tworzyw sztucznych, a także promowania prawidłowych zachowań konsumenckich

Omniplast po raz 9.

Dziewiąty finał Omniplast – konkursu wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa, odbył się tradycyjnie w pierwszym targowym dniu. W ostatecznej rozgrywce, organizowanej przez Targi Kielce wraz z Serwis Internetowy www.tworzywa.pl dla wystawców targów PLASTPOL, zwyciężył Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan. Drugie miejsce zajął Paweł Rup z firmy A. Schulman Polska, a trzecia lokata przypadła Jackowi Kulisiowi, reprezentującemu firmę  Wittmann Battenfeld Polska.

?Od pomysłu do przemysłu? tematem Plastech Info 2018

Projektowanie i rozwój konstrukcji wyrobów z tworzyw sztucznych stało się tematem przewodnim dwudniowego Seminarium Technicznego Plastech Info, które towarzyszy targom w Kielcach. Dyskutowano między innymi o praktycznych rozwiązaniach, jakie wdrażają polskie firmy. W trakcie prezentacji prelegenci poruszali na przykład temat integracji maszyn i problematykę idei Przemysłu 4.0. Mówiono o rozwiązaniach podnoszących wydajność maszyn, nowościach technologicznych oraz innowacyjnych pomysłach na usprawnienie pracy. Wiele miejsca poświęcono tematyce SmartMonitoringu, służącemu do bieżącej kontroli pracy maszyny, centrów produkcyjnych czy nawet całych zakładów. Jednym z tematów seminarium stały się aplikacje mobilne, pomagające w zarządzaniu produkcją z dala od zakładu ? np. system CMS sygnalizujący błędy oraz uszkodzenia maszyn, który połączony z aplikacją daje możliwość śledzenia ewentualnych awarii.

Gala Platinum Plast

Podczas uroczystej gali nagrodzono najlepsze produkty i najpiękniejsze stoiska. Komisja konkursowa XXII Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL tradycyjnie już pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula z Politechniki Częstochowskiej przyznała w poszczególnych kategoriach wyróżnienia oraz medale Targów Kielce dla najlepszych produktów prezentowanych w Targach Kielce. Doceniono także sposób aranżacji przestrzeni targowej ? czyli najbardziej interesujące stoiska.

Pełna lista nagrodzonych podczas targów PLASTPOL 2018 pod linkiem.

Tegoroczne targi PLASTPOL obfitowały w wiele spotkań, eventów, które w ciągu czterech dni odbywały się na stoiskach wystawców. Sportowe emocje wywołała obecność zawodników i zawodniczek zespołów siatkarskich. Na stoisku Grupy Azoty gościły Izabela Bełcik oraz Agnieszka Bednarek-Kasza. Siatkarki opowiadały o sobie, a na koniec rzucały w publiczność piłkami z autografami. W kolejnym dniu Targi Kielce i PLASTPOL odwiedzili Sławomir Jungiewicz i Rafał Szymura, siatkarze ZAKSY, którzy oprócz spotkania z publicznością przekazali Targom Kielce, na ręce Kamila Perza, Dyrektora Wydziału Targów koszulkę z podpisami.

Kolejna, 23. edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędzie się 28-31 maja 2019. 

Autor: Agnieszka Konasiewicz