Pierwsze innowacyjne firmy na terenie dawnej kopalni

  Dwie innowacyjne firmy z branż motoryzacyjnej i automatyki przemysłowej ulokowały swoje siedziby w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Otwarty wiosną tego roku park mieści się na terenie zamkniętej ponad 13 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów.

  Pomysłodawcy przedsięwzięcia, którego celem było ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu, od początku przekonywali, że będzie to dobre miejsce dla firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami. Remont pokopalnianych obiektów i przygotowanie infrastruktury dla najemców kosztowało ponad 32,5 mln zł. Większość pokryły unijne środki.

  "Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny zaczyna żyć (…). Dzięki nowym lokatorom wokół parku tworzy się prawdziwie kreatywny klimat, który z pewnością ściągnie do nas kolejnych najemców i inwestorów. Zainteresowanie jest spore" – skomentowała we wtorek szefowa parku Monika Zając.

  Zatrudniająca 11 osób firma Cadelan konstruuje podzespoły dla motoryzacji. "Tworzymy rozwiązania konstrukcyjne, dobieramy materiały i projektujemy wygląd poszczególnych elementów najnowszych modeli samochodów klasy premium. Gotowe koncepcje w postaci plików trafiają do naszych klientów za zachodnią granicą, gdzie nabierają kształtów i wyjeżdżają na ulice" – powiedział prezes firmy Borys Dziewior.

  Drugi z nowych najemców, firma NTI – skrót od Nowoczesne Technologie i Innowacje – zajmuje się m.in. automatyką, mechaniką oraz informatyką przemysłową. Jedną z najważniejszych innowacji wdrażanych przez przedsiębiorstwo jest tzw. rektyfikacja, czyli prostowanie budynków. Jest to potrzebne np. wtedy, gdy z powodu szkód górniczych bloki mieszkalne, szkoły czy szpitale na Śląsku i w Zagłębiu przestają trzymać pion.

  "Obecnie pracujemy nad udoskonaleniem rektyfikacji. Opracowaliśmy technologię przywracania geometrii budynków za pomocą siłowników, potrafimy też – mówiąc obrazowo – pociąć w plasterki dziesięciopiętrowy blok i złożyć go na nowo tak, żeby stał prosto" – wyjaśniła dyrektor ds. kontaktów z zagranicą firmy NTI Joanna Wójcik.

  Przedsiębiorstwo projektuje i produkuje także na indywidualne zamówienia maszyny i urządzenia dla górnictwa, hutnictwa, przemysłu spożywczego, farmaceutycznego czy motoryzacyjnego. Wiele produktów firmy trafia za granicę.