PGE Dystrybucja wymieni transformatory na Lubelszczyźnie za prawie 50 mln zł

  Ponad 1,3 tys. przestarzałych transformatorów wymieni na Lubelszczyźnie spółka PGE Dystrybucja kosztem niemal 50 mln zł. Wymiana już się zaczęła, potrwa do 2015 r.

  "Instalujemy nowe konstrukcje, które sprawią, że będą mniejsze straty przy przesyłaniu energii. Zaoszczędzimy dzięki temu 3,8 tys. megawatogodzin energii rocznie, nasze koszty będą mniejsze o około 7 mln zł" – powiedział na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie dyrektor departamentu eksploatacji lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja Grzegorz Mirosław.

  Projekt przewiduje wymianę 1359 sztuk transformatorów, spośród blisko 10 tys. pracujących w sieci przesyłowej lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja. Większość tych urządzeń pochodzi z lat 60. i 70. ubiegłego wieku; wymieniane będą najstarsze.

  Wymiana już się rozpoczęła, obecnie prace trwają w rejonie Puław i Radzynia Podlaskiego, gdzie do końca roku będzie zainstalowanych 438 nowych transformatorów. W przyszłym roku transformatory będą wymieniane w okolicach Białej Podlaskiej, Lubartowa i Kraśnika, natomiast w 2014 r. – w Lublinie i okolicach.

  Koszt całego projektu ma sięgnąć 49,7 mln zł, z czego 20,7 mln zł wyniesie dotacja z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

  Lubelski oddział spółki PGE Dystrybucja dostarcza energię do ponad 540 tys. odbiorców w regionie.