Otwarto Laboratorium Badawczo-Innowacyjne Grace Performance Chemicals

Amerykański koncern chemiczny Grace Performance Chemicals otworzył w Poznaniu drugie na świecie laboratorium badawczo-innowacyjne. Docelowo pracę w nim może znaleźć ponad stu naukowców.

– Nasza inwestycja nie potrzebuje waszych rąk do pracy, my chcemy wykorzystać waszą wiedzę – powiedział prezes amerykańskiej firmy Fred Festa.

Amerykanie otworzyli w Poznaniu swoje drugie na świecie laboratorium badawczo-innowacyjne po laboratorium w Cambridge koło Bostonu (USA). Poznański ośrodek zatrudnia na razie dziewięć osób – głównie naukowców i doktorantów wydziałów chemii z miejscowej politechniki i uniwersytetu. Docelowo prace w laboratorium może znaleźć ponad stu naukowców.

Poznańskie centrum jest pierwszym przedsięwzięciem amerykańskiej firmy w Polsce, w dziedzinie badań materiałowych i chemicznych dla branży budowlanej.

Grace Performance Chemicals to jedna z dwóch części amerykańskiego koncernu chemicznego W.R. Grace & Co., który jest drugim, najdłużej i nieprzerwanie działającym przedsiębiorstwem tej branży w Stanach Zjednoczonych. Firma notowana jest na giełdzie amerykańskiej w Nowym Yorku. W ubiegłym roku sprzedała produkty za 2,8 miliarda USD (z czego za ponad miliard w Europie Środkowej i Wschodniej). W 40 krajach świata Amerykanie zatrudniają 6,5 tys. osób. Na polskim rynku firma działa od 1992 roku.

Źródło: PAP