Otwarcie w Polsce Europejskiego Centrum Technologii Czystego Węgla

    GE Energy ogłosiło, że uruchomi w Warszawie europejskie „centrum doskonałości”, pracujące nad technologiami czystszego węgla. Zdaniem Johna Krenickiego, prezesa i dyrektora generalnego GE Energy nowe centrum stanowić będzie dla GE bazę, która pozwoli wykorzystać nowoczesną technologię zgazowania węgla (IGCC) w całej Europie. Zakład będzie również zapewniał wsparcie inżynieryjne dla usług środowiskowych, a także działów optymalizacji i kontroli GE Energy, co pozwoli zaoferować branży węglowej szerokie możliwości wykorzystania tego surowca.
    Polska należy do światowej czołówki w produkcji i zużyciu węgla. Szacuje się, że nadające się do eksploatacji zasoby węgla twardego (bitumicznego i podbitumicznego) wynoszą 41 miliardów ton.
    Opracowana przez GE technologia IGCC przekształca węgiel w czyste paliwo opałowe, które wykorzystywane jest do wytwarzania elektryczności w bloku gazowo-parowym ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa.
    Od 1992 r. GE jest jedną z czołowych firm międzynarodowych, działających w Polsce. Obecnie w Polsce swoje przedstawicielstwa mają wszystkie firmy należące do GE, zatrudniające około 5 tys. osób.