Otwarcie nowego Laboratorium Robotyki na Politechnice Krakowskiej

W wyniku współpracy z firmą Astor, która przekazała Politechnice Krakowskiej roboty przemysłowe – 28 lutego nastąpi uroczyste otwarcie nowego Laboratorium Robotyki. Z tej okazji roboty wystąpią w nowej roli…
Mają ponad 3 m wzrostu, ważą 1500 kg, w jednej ręce są w stanie podnieść 120 kg. Roboty przemysłowe służą m.in. do spawania, przenoszenia, pakowania i obróbki materiałów, montażu i obsługi maszyn, 28 lutego głównym ich zadaniem będzie natomiast podawanie szampana.
Ta wyjątkowa obsługa będzie miała miejsce przy okazji otwarcia nowego Laboratorium Robotyki na Wydziale Mechanicznym krakowskiej uczelni.
Politechnika Krakowska jest pierwszą z 14 uczelni, które w efekcie wieloletniej współpracy zostaną wyposażone przez firmę ASTOR w roboty przemysłowe Fanuc Robotics. Tylko na tej uczelni okazję do pracy i nauki z robotami będzie miało ok. 5 tys. studentów. Podobne pracownie powstaną w najbliższym czasie na Politechnice Śląskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Opolskiej, Częstochowskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Koszalińskiej, Szczecińskiej, Radomskiej oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.