Dzisiejsza przemysłowa rzeczywistość znacząco odróżnia się od tej sprzed wielu lat. Proces ewolucji jest ściśle związany z nieustanną i coraz bardziej zaawansowaną automatyzacją oraz robotyzacją. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i robotów przemysłowych całkowicie przemodelowało rolę człowieka w procesie produkcyjnym. Tam, gdzie kiedyś przemysł opierał się na ciężkiej i czasochłonnej pracy fizycznej wielu ludzi, obecnie człowiek w zmodernizowanych lub nowo wybudowanych firmach pełni głównie funkcję nadzorczą procesu produkcji. Warto zaznaczyć, że obecnie kładzie się większy nacisk na optymalizację procesów, umożliwiając produkcję większej ilości produktów w krótszym czasie i przy niższych kosztach.
Innowacyjne podejście i doświadczenie
Firma Finder, znana głównie z produkcji przekaźników, od 1954 roku wspiera postęp i dostarcza innowacyjne rozwiązania umożliwiające rozwój oraz automatyzację produkcji w różnych branżach na całym świecie. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, jesienią 2022 roku firma wprowadziła do swojej oferty nowy produkt, a mianowicie programowalny przekaźnik logiczny serii 8A OPTA. Jest to rezultat współpracy z firmą Arduino, znaną głównie wśród pasjonatów elektroniki. Jednak czy Arduino nadaje się do zastosowań przemysłowych? Oczywiście! Współpraca Finder i Arduino opiera się na idealnym połączeniu – Arduino dostarcza oprogramowanie z bogatą biblioteką gotowych do użycia funkcji oraz chmurę, umożliwiającą przechowywanie i dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. Z kolei Finder, opierając się na swoim przemysłowym doświadczeniu, stworzył sprzęt, który jest stabilny i przystosowany do pracy w trudnych warunkach, charakterystycznych dla szaf sterowniczych. Wszystkie te cechy sprawiają, że OPTA to idealne rozwiązanie będące odpowiedzią na wymagania przemysłu 4.0.
Programowalny przekaźnik logiczny daje inżynierowi możliwość tworzenia różnorodnych aplikacji, w zależności od potrzeb. Proces ten opiera się na danych dostarczanych do Opta z urządzeń peryferyjnych, takich jak temperatura, wilgotność, poziom cieczy czy natężenie światła. Opta posiada 8 programowalnych wejść cyfrowo-analogowych, co pozwala na jednoczesne odczytywanie do 8 sygnałów. Dodatkowo, są dostępne 4 wyjścia przekaźnikowe do 10A, umożliwiające programowalną reakcję konstruktora. Przykładowo, można skonfigurować odpowiedź na wejściu, taką jak załączenie wentylatora lub grzałki w celu regulacji temperatury, załączenie pompy do kontroli poziomu cieczy lub załączenie źródła światła w przypadku zmierzchu.
3 wersje dostosowane do Twoich potrzeb
Finder Opta serii 8A oferuje użytkownikowi jeszcze większą elastyczność i możliwość dostosowania do wymagań projektowych. Dostępne są trzy wersje urządzenia, zasilane napięciem 12-24VDC, różniące się interfejsami. Wersja LITE zawiera port USB typu C, który może służyć do zasilania i programowania, posiada również wejście Ethernet – Modbus TCP/IP. Wersja PLUS dodatkowo oferuje port Modbus RS485, a najbardziej zaawansowana wersja ADVANCED posiada wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth, umożliwiające korzystanie z chmury Arduino, czyli Arduino IoT Cloud. To najbardziej rozbudowana platforma, która zdobywa dużą popularność wśród klientów i umożliwia pełne wykorzystanie potencjału Finder Opta. Moduł Wi-Fi umożliwia również korzystanie z chmury Arduino IoT, co pozwala na zapisywanie danych na serwerach Arduino. Na podstawie tych danych użytkownik może tworzyć czytelne wykresy, co jest szczególnie przydatne przy monitorowaniu zużycia energii maszyn produkcyjnych.
Nieograniczone możliwości
W połowie listopada Finder zaprezentował światu moduły rozszerzające możliwości sterownika OPTA. Moduły dopinane są do sterownika za pomocą sprytnej złączki wpinanej po prawej stronie przekaźnika. Teraz przekaźnik programowalny Finder OPTA można rozbudować do 5 modułów. Można je podzielić na moduł EMR który ma 16 wejść definiowalnych cyfrowo/analogowych 0-10V oraz 8 wyjść przekaźnikowych 6A, który podwaja możliwości samego przekaźnika. Trochę w innym kierunku można rozbudować 8A dzięki modułowi SSR, który pozwala na podpięcie również 16 wejść jak w poprzednim module, ale na wyjściach ma 8 przekaźników półprzewodnikowych SSR 2A każdy. Ale zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym przez klientów modułem jest moduł analogowy który ma 6 programowalnych analogowych wejść 0..10V, 4..20mA, w tym 2 wejścia programowalne PT100, PT1000, 2 programowalne analogowe wyjścia 0..10V, 4..20mA, oraz 4 wyjścia PWM. Rozbudowa możliwa jest do 5 wymienionych modułów, co pozwala na stworzenie na przekaźniku aplikacji do 80 wejść i 40 wyjść (wersje cyfrowe) lub 40 wejść i 30 wyjść (wersje analogowe).
Warto podkreślić, że programowalny przekaźnik logiczny Finder Opta jest elastyczny i umożliwia inżynierowi korzystanie z różnych języków programowania. Po pierwsze, istnieje możliwość programowania w języku Arduino za pomocą środowiska Arduino IDE. Po drugie, można korzystać z języków IEC 61131-3 (LD – SFC – FBD – ST – IL) w oprogramowaniu Arduino PLC IDE. Darmowe i przyjazne środowiska deweloperskie oraz liczne poradniki ułatwiają napisanie programu nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tego typu platformami.
Korzyści wynikające z wykorzystania programowalnego przekaźnika logicznego Opta są liczne. Jedną z największych zalet jest oparcie go na oprogramowaniu Arduino, które jest szeroko znane wśród osób związanych z elektroniką. Nawet dla tych, którzy są nowicjuszami w dziedzinie platformy Arduino, dostępne są liczne instrukcje i poradniki stworzone przez entuzjastów. Oprócz wsparcia, Opta przyczynia się także do poprawy produktywności. Łatwość przenoszenia kodu, możliwość zdalnej obsługi urządzeń i wprowadzania zmian w kodzie.